Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

MICHAŁ LORENC - "JAN PAWEŁ II. SZUKAŁEM WAS...": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

25 Luty 2011, 19:35

"Kiedy miałem jakieś trudności, kiedy potrzebowałem pomocy, mówiłem sobie: jest przecież mój Papież. Myślę, że On mógłby mi pomóc."

(Dalajlama XIV o Janie Pawle II)
FILM :


Dnia 11 marca w kinach w całej Polsce zadebiutuje niezwykły dokument poświęcony polskiemu Papieżowi.


"JAN PAWEŁ II. SZUKAŁEM WAS..."  to pełnometrażowy, prawie 2-godzinny film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Papież Jan Paweł II. Film ten nie jest ani biografią, ani kolejną kronikarską opowieścią zachowaną w stylistyce reportażu telewizyjnego, lecz dynamicznym, nowoczesnym filmem posiadającym wszelkie walory artystyczne, na jakie czeka współczesny widz.


Produkcja jest próbą scalenia kluczowych chwil pontyfikatu Wielkiego Papieża. Film ukazuje Jego wyjątkowe miejsce w historii kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości czy religii. W czasie trwającego 27 lat pontyfikatu Jan Paweł II wprowadził nowy sposób komunikowania się z wiernymi i przełamał wiele barier instytucjonalizmu Kościoła. Dzięki swojej niezwykłej charyzmie i osobowości zjednywał tłumy. To on wprowadził zwyczaj całowania ziemi w miejscu, do którego przybywał z pielgrzymką czy msze święte nawet dla milionowych tłumów, którym często towarzyszyły występy lokalnych zespołów muzycznych.

"Jan Paweł II. Szukałem Was..." to największa i najdroższa polska produkcja o Papieżu w historii światowych mediów oraz największy film dokumentalny w historii polskiej telewizji. Film był realizowany przez niezależną, kilkuosobową ekipę w aż 12 krajach (Watykan, Włochy, Izrael, Malta, Polska, Meksyk, Jordania, Boliwia, Zambia, Botswana, Kamerun, Turcja i Maroko) na 4 kontynentach i przez 4 lata, w aż 120 lokalizacjach - w tym także w bardzo trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma nigdy wstępu (np. Kaplica Sykstyńska). Dokument przygotowywany był specjalnie na beatyfikację Papieża w całkowitej tajemnicy przed mediami.


W produkcji zostały użyte unikalne, nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne pochodzące ze zbiorów m.in. CTV, RAI, LUCE, MEDIASET, Filmoteki Watykańskiej, Filmoteki Narodowej, WFDiF, TVP, Działu Dokumentacji Filmowej UJ, PAP, Episkopatu Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Kluczową rolę w filmie "Jan Paweł II. Szukałem Was..." odgrywają ekskluzywne, nagrane specjalnie na potrzeby właśnie tego filmu, video-wywiady i wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, którzy wspominają Jana Pawła II i osobiste spotkania z Jego osobą. W tej grupie znajdują się m.in. przywódcy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, kreatorzy mody, dziennikarze, ludzie nauki, najważniejsi przedstawiciele światowych religii (m.in. Lech Wałęsa, Placido Domingo, duchowy przywódca Tybetańczyków - Dalajlama XIV, Naczelny Rabin Izraela w latach 1993-2003 - Yisrael Meir Lau, czy głowa Kościoła Konstantynopola - Bartolomeo I i wielu innych).


Obraz został zrealizowany w technice HD, a dźwięk zgrany w systemie Dolby Digital 5.1, co sprawi, że widzowie będą mogli w pełni delektować się muzyką, którą jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej - Michał Lorenc, napisał specjalnie dla tej produkcji. Film nie odbiega od standardów kina światowego. Jego wysoki poziom wizualny, artystyczny i merytoryczny predestynują go do tego, by stał się wizytówką polskiej kinematografii i naszej kultury narodowej na świecie. Twórcy filmu - Tadeusz Lampka i Stanisław Szymański (producenci), Mariusz Wituski (scenariusz), Jarosław Szmidt (reżyseria, zdjęcia i scenariusz), Krystyna Maria Mikulanka (koordynacja i konsultacje międzynarodowe) - stworzyli obraz, który przemawia uniwersalnym językiem, bez barier i ograniczeń.MUZYKA :


Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc.

Praca nad tą wyjątkową, epicką, emocjonalną, ważną i bliską sercu kompozytora produkcją zajęła minione 12 miesięcy, które Michał Lorenc poświęcił na nieprzerwane komponowanie i nagrywanie muzyki w dwóch krajach - w Polsce i w Kamerunie, w między czasie komponując i nagrywając muzykę do filmu Antoniego Krauze - "Czarny Czwartek".


"Jan Paweł II. Szukałem Was..." to największe muzyczne przedsięwzięcie kompozytora od czasów jego nagrodzonego "Złotymi Lwami" w 2001 roku za najlepszą muzykę filmową "Przedwiośnia". W całym procesie nagrywania muzyki brało udział ponad stu solistów z Polski i z Kamerunu. Jest to tym samym również jedna z największych polskich filmowych partytur od czasów "Ogniem i Mieczem" Krzesimira Dębskiego z 1999 roku, pod względem liczby solistów i wykonawców, którzy brali udział w nagrywaniu tej ścieżki dźwiękowej.MUZYKĘ WYKONUJĽ:


- POLSKA ORKIESTRA RADIOWA

- ORKIESTRA KAMERALNA FILHARMONII NARODOWEJ

- CHÓR CAPPELLA CORALE VARSOVIANA


Dyrygenci: Tadeusz Karolak & Roman Rewakowicz
                                                
Orkiestracje: Tadeusz Karolak & Michał Lorenc
 


- ZESPÓŁ "DESORIENT" w składzie:

Marta Maślanka - cymbały, santur
Małgorzata Szarlik-Woźniak - skrzypce
Klaudiusz Baran - akordeon
Bogdan Kupisiewicz - gitara
Mariusz Puchłowski - flety
Robert Siwak - instr. perkusyjne
Michał Woźniak - kontrabas
(DesOrient - foto: Katarzyna Sagatowska & Wojciech Rudzki)


oraz soliści:


Piotr Maślanka - marimba
Mohammad Rasouli - ney
 
 

- CHÓR "KRISTUS NKUKUMA" Z PARAFII TSINGA-YAOUNDE - KAMERUN


Dyrygent: Martin Manga Bessomo

Kierownictwo chóru: Pascal Mebe Aboh
(Chór "Kristus Nkukuma" - foto: Stanisław Szymański)


oraz soliści:
 

Martin Manga Bessomo & Pascal Mebe Aboh - wokalizy
Joseph Essomba Ayo - afrykańskie bębny
Archielle Abada, Darfait Joel Djeng, Hyacinte Evina, Ghyslain Mengono & Gatien Ndongo - balafony
 (Martin Manga Bessomo - fotografia: Stanisław Szymański)
(Michał Lorenc & Pascal Mebe Aboh - fotografia: Stanisław Szymański)EKIPA TECHNICZNA:


Realizacja nagrań i zgranie muzyki (Polska & Kamerun): Rafał Paczkowski

Montaż muzyki (Polska & Kamerun): Przemek Nowak  

Aranżacja i opracowanie słów w języku ewondo: Pascal Mebe Aboh & Marta Maślanka

Tłumaczenie tekstów z języka ewondo: ks. prof. Jarosław Różański
                            
Organizacja nagrań w Polsce: Dominika Kotarba & Zbigniew Zbrowski

Organizacja nagrań w Kamerunie: Michał Walczak, Stanisław Szymański & Pascal Mebe Aboh

Pomoc w organizacji nagrań w Kamerunie: ks. prof. Jarosław Różański, O. Krzysztof Zielenda & Insitut de Philosophie Saint Joseph Musaka (Yaounde, Kamerun)ALBUM Z MUZYKĽ :


Niezmiernie miło jest nam poinformować, że już 15 marca w sklepach muzycznych w całej Polsce pojawi się dwupłytowy album z kompletną ścieżką dźwiękową z tego filmu, przygotowany i wydany w ścisłej współpracy przez "Polskie Radio S.A. - Agencję Fonograficzną" i portal "Soundtracks.pl".

Jest to już ósmy i jednocześnie największy, jak do tej pory, nasz wspólny projekt wydawniczy. Jest to też pierwsze w ponad 30-letniej karierze Michała Lorenca dwupłytowe wydanie jego muzyki.Przez ostatnie dwa miesiące trwały intensywne prace nad przygotowaniem wydania tej muzyki. Materiały tekstowe do albumu przygotował Adam Krysiński wspólnie z Ojcem Wojciechem Mikulskim SJ. Do albumu dołączono aż 20-stronicową książeczkę, w której znajdziemy między innymi: zdjęcia z sesji nagraniowych w Kamerunie, zdjęcia z planu filmowego filmu (z różnych zakątków świata), oraz skany ręcznie pisanych tekstów pieśni w oryginalnym kameruńskim języku ewondo, w którym kameruńscy soliści wykonują pieśni, wraz z ich tłumaczeniem na język francuski i polski.


Na dwóch płytach znalazło się w sumie prawie 93 minuty skomponowanej z wielkim rozmachem muzyki. Znajdziemy tu utwory, które ilustrują film "Jan Paweł II. Szukałem Was..." oraz utwory, które nie znalazły się w ostatecznej wersji filmu, będące zapisem impresji muzycznych Michała Lorenca z podróży do Afryki, w którą to kompozytor wyruszył śladami Papieża. To bardzo osobiste i wyjątkowe utwory, których nie mogło zabraknąć w tym albumie.

Dysk 1 :

01. Habemus Papam - 1:32  
02. Plac Św. Piotra - 3:50  
03. Sobór Watykański II - 1:32  
04. Biały dym - 2:10
05. Tatry - 0:56  
06. Nie lękajcie się - 1:31  
07. Pożegnanie - 1:38  
08. Kyrie Eleison - 1:49  
09. Meksyk - 2:42  
10. Marana Tha - 2:57  
11. Zamach - 2:25  
12. Ojcze Nasz - 0:56  
13. Stan wojenny - 2:04  
14. Jasna Góra - 1:43  
15. Redemptoris Mater - 1:11  
16. Pielgrzymka - 1:07  
17. Afryka - 1:35  
18. Niewolnicy - 1:00  
19. Ogrody Watykańskie - 1:40  
20. Błogosławieństwo dzieci - 1:27  
21. Ziemia Święta - 3:39
22. Asyż - 2:17
23. Fajka pokoju - 1:37  
24. Via Dolorosa - 1:18  
25. Polonia Semper Fidelis - 1:24  
26. Sanctus - 1:56


Dysk 2 :

01. Kyrie Eleison II - 3:52
02. Agnus Dei (wykonuje Pascal Mebe Aboh) - 2:11  
03. Rok Jubileuszowy - 1:37
04. Agape - 1:28  
05. Boże, jesteś Wielki (Ewondo) - 3:22  
06. Ave Maria (Wersja instrumentalna) - 1:50  
07. Ziemia Święta II - 3:39  
08. Ave Maria (Ewondo) - 4:18  
09. Via Dolorosa II - 1:21  
10. Agnus Dei (wykonuje Martin Manga Bessomo) - 3:50  
11. Czarna Madonna - 4:17  
12. Matka Boska z Kamerunu - 2:29  
13. Baranku Boży - 1:43  
14. Asyż II - 3:42  
15. Pieta - 1:24  
16. Boże, jesteś Wielki (Finał) - 3:21  


Czas trwania CD1 - 48:10
Czas trwania CD2 - 44:30

Czas łączny - 92:40Serdecznie polecamy!


PRODUKCJA  FILMU :

DYSTRYBUCJA  FILMU :

WSPÓŁFINANSOWANIE  FILMU :

PATRONI  MEDIALNI  FILMU :

PODZIĘKOWANIA :


W imieniu swoim oraz Redakcji portalu "Soundtracks.pl" chciałbym w tym miejscu złożyć podziękowania wszystkim Osobom, które przyczyniły się do wydania płyty z muzyką z tego filmu.


Dziękuję za zainteresowanie tym projektem i pomysłem, za udzielone mi zaufanie i wsparcie oraz za miłą współpracę. Serdeczne podziękowania składam na ręce:

Pana Tadeusza Lampki i Pana Stanisława Szymańskiego - producentów filmu


Szczególne podziękowania składam dla Magdy Najmoły i Jarka Stefaniuka (Polskie Radio S.A.) oraz dla Pana Michała Walczaka (kierownika produkcji filmu).


Słowa wielkiego uznania i wdzięczności dla Rafała Paczkowskiego i Przemka Nowaka - za ich tytaniczną i owocną pracę, którą wykonywali przez rok, pracując nad nagraniami i montażem tej muzyki, zarówno w Polsce jak i w Kamerunie.


Michałowi dziękuję za muzykę, inspirację i zaufanie.


Adam Krysiński
adam@soundtracks.plMichał:

O kurna ja chyba śnię...zapowiada się "gruba" muzyka...jeszcze nie do końca pozbierałem się po przesłuchaniu "Czarnego Czwartku" a tu taka wiadomość...po prostu nie do uwierzenia

Przemek:

Jaki tu jest skład!!! Czytałem właśnie na stopklatce relację z przedpremiery w Watykanie. To będzie wielka muzyka!

Ania:

Dziekuje!! Czekam na kolejne wzruszenia dzieki muzyce Mistrza Michala!

Artur:

Świetna wiadomość! Wczoraj Czarny Czwartek zrobił na mnie w kinie mocne wrażenie... Trudna i mocna muzyka, po której przyda się inna - rozmach, radość i epika :)

Koper:

Rany, Adam, że też Tobie nie wstyd się podpisywać pod tymi przeklejkami od producentów/dystrybutorów, z których wynika, że mamy oto przed sobą kolejne, tym razem największe arcydzieło polskiej sztuki filmowej. ;] A już tekst "to największa i najdroższa polska produkcja o Papieżu w historii światowych mediów" mnie rozwalił. :D Pracy Lorenca mimo wszystko chętnie posłucham. :)

Adam Krysiński:

Ale taka jest Koprze prawda, że jest to największa produkcja o Papieżu w historii i najdroższy polski dokument. Nie tylko budżet o tym mówi, ale choćby czas powstawania i miejsca gdzie powstawał. Nie było na taką skalę nigdy przedsięwzięcia w tym temacie i tyle. Także nie ma tu o czym polemizować.

Pokemon:

Pomijając jak zwykle paskudną okładkę, to samą muzyką jestem naprawdę zaintrygowany. Ciekawy skład, nie powiem. Co do filmu to... zamilknę już;).

grzesiucd:

Po raz kolejny o okładce... Takie komentowanie mnie śmieszy. A ja cieszę się muzyką. I tyle

DanielosVK:

Matko, kolejny film o papieżu... :/ Ileż można kasę zbijać na każdym kolejnym filmie o nim. Niemniej muzyka zapowiada się bardzo dobrze i posłucham z pewnością.

Piotr Hummel:

Coś fantastycznego!!! Pięknie się zapowiada:-)

miecznik:

Kolejna premiera od Lorenca. Jeszcze nie zdążyłem nabyć "Ojca Mateusza", "Ślubów" i "Czarnego Czwartku", a tu już kolejny tytuł. Mam nadzieję, że cena będzie ludzka (a nie jakieś 50-60 zł, tylko dlatego, że muzyka na 2 CD). I Mohery podładują sprzedaż, a więc Złoty Album jest jak w banku. I na przełomie kwietnia/maja stacje radiowe będą nas tym katować. A 1 maja będą grać chyba wszyscy! DesOrient powinien ruszyć z tym materiałem w trasę po parafiach, ludziska chętnie tego posłuchają na żywo i jeszcze za to zapłacą.

Adam Krysiński:

Cena nie przekroczy 39 zł.

Adam Krysiński:

Oficjalny zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=4RGODcVCih8

grzesiucd:

Stwierdzenie - mohery podładują sprzedaż - bardzo mi sie podoba. A nie będziesz czuł się źle kupując to samo co oni? Myślałem, że tak prymitywne myslenie przeszło już do podręczników historii. Jakoś nie widzę ataków na religijnośc M. Lorenca - a on się z nią nie kryje. I dobrze. Człowieku ciesz się muzyką. A Tobie nikt nic nie karze kupowac, oglądac. Kolejny film M. Lorenca, który dotyka w mniejszy lub większy sposób sfery religijnej. I dobrze, bo takowa istnieje. Ale dzielenie ludzi na mohery i innych to infantylizm.

Marek:

Wczoraj mialem przyjemnosc byc w kinie i przy pelnej sali zobaczylem piekny, dopracowany i wzruszajacy film z kolejna wielka muzyka naszego polskiego Mistrza. Film uniwersalny i nie tylko dla katolikow. Muzyka gra praktycznie nonstop. Fantastycznie rozbudowane etniczne fragmenty i potezne tematy na orkiestre sa szczegolnie slyszane. Dzis bylem w empiku ale powiedzieli ze plyta dopiero od poniedzialku bedzie dostepna. Liczylem ze bedzie przed premiera :)

derryl:

Film widzialam i nie wiem, co mnie bardziej urzeklo... PRZECUDNE nieznane materiały z papieżem, PRZECUDNE zdjęcia czy PRZECUDNA muzyka. Skoro tylko muzykę można kupić, to trzeba ją mieć. Film powala na kolanach. Jak sie dowiedziałam, że film był robiony przez 4 lata, to byłam w lekkim szoku: co można robić przez 4 lata??????? Ale jak sie obejrzy ten film, to widać dbałośc o każdy detal.

jte:

http://www.amazonka.pl/jan-pawel-ii-szukalem-was,99901731994.bhtml

Slowik:

Score kozak! Etnika powala!

Kama:

Piekna i wzruszajaca muzyka. Dotyka wszystkich zmyslow.

Michał:

genialna muzyka

edyta:

Album kupilam przed obejrzeniem filmu, ale po wczorajszej wizycie w kinie ta muzyka nabrala jeszcze wiecej glebi. Cos niesamowitego! Obok Prowokatora najlepsza plyta kompozytora. Wychodzac z sali kinowej ludzie wspominali o muzyce! Dawno sie z czyms takim nie spotkalam. Wazny film i wazne emocje!

Anna i Bogdan Wnęk:

Panie Michale serdecznie dziękujemy za kolejne wzruszenia - za piękno i urok, która wybrzmiewa z tej cudownej muzyki. Wyrazy uznania i szacunku również dla osób, dzięki którym możemy tej wielkiej muzyki posłuchać w skupieniu we własnym domu. Pozdrawienia z Grudziądza!

Jola:

Piekna muzyka.

Przemysław Marciniak:

Wielkie dzięki Panie Adamie. Ale kiedy oficjalna recenzja płyty?

Piotr Hummel:

Kupiłem ten album ze 2 tygodnie temu. Z książeczki nieczego nowego się nie dowiedziałem, ale muzyka...do tej pory szczęka w dupie. Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Piękna, bogata, niezwykłe tematy, niezwykle oryginalna.


Soundtracks.pl

© 2002-2023 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni