Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  
 
Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

DANIEL BLOOM - "NIEULOTNE": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĄ!

26 Styczeń 2013, 11:20Dnia 8 lutego 2013 roku do kin trafi długo oczekiwany polski film NIEULOTNE (Lasting) w reżyserii Jacka Borcucha. Jego światowa premiera miała miejsce 21 stycznia w Sundance na największym festiwalu kina niezależnego na świecie. To drugi film reżysera, który dostał się do konkursu tego prestiżowego festiwalu. Pierwszym był Wszystko co kocham w 2010 roku.

Film Nieulotne opowiada o parze polskich studentów, którzy poznają się podczas wakacji w Hiszpanii. W beztroski czas i rajski krajobraz wdziera się jednak rzeczywistość rodem z najgorszego snu. Życie bohaterów zostaje wystawione na niechcianą próbę... W rolach głównych wystąpili doskonali aktorzy młodego pokolenia - Jakub Gierszał, Joanna Kulig i Magdalena Berus. Partneruje im Andrzej Chyra. Autorem zdjęć jest Michał Englert.Autorem muzyki do filmu jest DANIEL BLOOM - kompozytor i producent muzyczny. Skomponował muzykę min. do filmów Kallafiorr, Tulipany, Wszystko co kocham. Znany z pięknych i bardzo przestrzennie rozbudowanych kompozycji. Jego ścieżki dźwiękowe były wielokrotnie nominowane do najważniejszych polskich nagród muzycznych i filmowych. Muzyczny świat, który wykreował Daniel Bloom to rozpoznawalna i bardzo charakterystyczna przestrzeń dźwiękowa. Pojedyncze dźwięki w jego kompozycjach - zwłaszcza elektroniczne - są czymś równie ważnym co harmonia czy temat muzyczny tworzący melodię. Elektronika, zastosowana w bardzo przemyślany i osobisty sposób stanowi główną siłę kompozytora. Na ścieżce dźwiękowej do filmu Tulipany i Wszystko co kocham partie fortepianu zagrał Leszek Możdżer. Współpraca artystów przyniosła, oryginalną w swej formie, elektroniczno - fortepianową muzykę. Artyści kontynuują swoją współpracę, a Leszka Możdżera będziemy mogli usłyszeć również na płycie Nieulotne. Największą siłą muzyki Daniela Blooma jest różnorodność i nieprzewidywalność brzmieniowa i aranżacyjna. Każda z jego płyt jest kompletnie inna. Każda jest oddzielną, muzyczną opowieścią. Jak mówi sam kompozytor: "Najbardziej fascynuje mnie poszukiwanie i kreowanie dźwięków".Muzyka z filmu NIEULOTNE to elektroniczna symfonia. Rozpoczynający płytę temat grany przez Leszka Możdżera otwiera w sposób przejmujący nieznaną mroczną przestrzeń. Muzyka ta jest nieoczywista, wychodząca często poza 12 tonową, klasyczną skalę. Dźwiękom elektronicznym towarzyszą dźwięki natury w utworach Composition For Flies And Shepherd i Overture In The Air. Daniel Bloom posługuje się tu zupełnie inną narracją brzmieniową i kompozytorską, niż na poprzednich płytach. Frazy muzyczne są wyłącznie przyporządkowane kompozycjom na fortepian. Cała reszta to elektroniczna muzyka współczesna pozbawiona granic narzuconych przez 12-tonową skalę. Jest w tym wszystkim przemyślany koncept dostosowania muzyki do rzeczywistego stanu emocjonalnego bohaterów filmu, poprzez tzw. "niezdeterminowanie". Prekursorami muzyki niezdeterminowanej i odcinającej się od wcześniejszego romantyzmu XIX wiecznego byli od lat 20 XX wieku min. John Cage i Henry Cowell. Obaj rozstrajali instrumenty i preparowali własne brzmienia tworząc zupełnie nową jakość w muzyce.

Instrumenty na płycie Nieulotne momentami pięknie rozstrojone rysują bardzo wyrazistą i przejmującą przestrzeń muzyczną. Przez całą płytę przewija się temat główny na fortepian. Pozwala on na chwilę jakby zaczerpnąć powietrza. Soundtrack do filmu Nieulotne umożliwia słuchaczowi i widzowi odbieranie obrazu w pełniejszy sposób. To ciąg dalszy historii bohaterów, którego jedynym ograniczeniem staje się granica ludzkiej wyobraźni. Jest to też ważny krok w dalszym poszukiwaniu dźwięków przez Daniela Blooma.

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że album z muzyką z filmu NIEULOTNE ukaże się na polskim rynku 5 lutego nakładem Universal Music Polska.

Portal Soundtracks.pl jest oficjalnym patronem medialnym tego wydawnictwa!

Poniżej przedstawiamy Wam okładkę płyty i listę utworów oraz informacje o solistach:01. Lasting - 1:34 
02. Requena - 2:02
03. Composition For Flies And Shepherd - 3:55
04. Lasting Moments - 4:10    
05. Love Theme - 2:17    
06. Overture In The Air - 6:27    
07. Hidden Star - 2:32    
08. Cylinder - 2:11    
09. Finca - 4:04    
10. Karina - 1:26    
11. Kelpie - 7:38    
12. Back To Cracow - 6:50    
13. Michał - 1:15

Czas łączny - 46:22


Daniel Bloom - kompozycje, aranżacje, produkcja i wykonanie.

Soliści:

Leszek Możdżer – fortepian w utworach nr 1, 4, 6, 7, 10, 12 i 13
Aleksandra Kwiatek – skrzypce w utworze nr 6
Grzegorz Czachor - nagranie partii fortepianu i skrzypiec


Fragmentów płyty możecie już teraz posłuchać na oficjalnej stronie filmu - TUTAJ.

Portal Soundtracks.pl od kilku lat jest zaprzyjaźniony z Danielem Bloomem i wspiera jego artystyczne działania. Zapraszamy do przypomnienia sobie naszego obszernego wywiadu i zapisu osobliwego spotkania z kompozytorem autorstwa Adama Krysińskiego:Polecamy też nasze recenzje albumów Daniela Blooma autorstwa Adama Krysińskiego:

  

OFICJALNY ZWIASTUN FILMU NIEULOTNE:
Polecamy!
Adam Krysiński:

Englert z nagrodą za najlepsze zdjęcia na Festiwalu w Sundance! Brawa!

PrzeMek Marciniak:

Ładny początek roku. Ciekawe czy płyta będzie bardziej podobna do Tulipanów czy do Wszystko co Kocham bo po fragmentach to ciężko się odnieść. I mam jeszcze jedno pytanie na koniec czy w związku z tym, że Portal Soundtracks.pl jest oficjalnym patronem medialnym tego wydawnictwa, to możemy liczyć po cichu na konkurs w którym będzie można wygrać płytę z muzyką? A tak wogóle to fajna okładka, ewenement jak na okładkę do polskiego filmu, ponieważ zazwyczaj okładka do filmu polskiego to obrobiony skan plakatu do filmu

mario:

W trailerze muzyka świetna, jestem zatem ciekaw całej ścieżki do "Nieulotne"

Adam Krysiński:

Do artykułu dodałem czasy utworów i trwania płyty oraz informacje o solistach. @Przemek - projekt graficzny jest Adama Żebrowskiego, jednego z najbardziej znanych i zasłużonych polskich grafików. Co do konkursu - odwiedzaj(cie) nas regularnie, bo niespodzianek wcześniej nie zdradzamy ;-) @mario - na stronie filmu możesz posłuchać fragmentów utworów z płyty (zaznaczone w artykule).

Zoui:

Jestem bardziej ciekawa samego filmu niż soundtracka, ale jak już pójdę na film to i muzykę poznam. I będę wiedziała czy warto zakupić płytę z muzyką :)

Adam Krysiński:

Warto, muzyka równie piękna jak poprzednie ścieżki dźwiękowe Daniela, a swoją pewną wyjątkowość zawdzięcza większej niż dotychczas obecności Możdżera w nagraniach.

Aleksander Dębicz:

Dzisiaj obejrzałem film. Niestety ma fatalny scenariusz. Od strony realizatorskiej stoi jednak na wysokim poziomie.

fenomenka:

Ja jestem na tak. Mi się film bardzo podobał i chętnie obejrzałabym go po raz drugi :) Naprawdę mocno polecam!


Soundtracks.pl

© 2002-2019 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni