Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Universa - Opera Otwarta Jana A. P. Kaczmarka

13 Maj 2014, 23:51

10 maja 2014 roku na Rynku Głównym w Krakowie odbył się wyjątkowy spektakl muzyczny z okazji obchodów 650. rocznicy założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor widowiska, Jan A. P. Kaczmarek, specjalnie na ten wieczór stworzył muzykę i libretto (wykorzystano teksty Marcjanusa Kapelli oraz Michała Rusinka). Osią kompozycyjną dzieła była prezentacja Siedmiu Sztuk Wyzwolonych. W połączeniu z obecnością postaci Jadwigi Andegaweńskiej, Mikołaja Kopernika i Alberta Einsteina nawiązywały one do tradycji i nauki, ponadczasowych wartości, kształtujących umysły i charaktery wielu pokoleń. W otoczeniu rozświetlonych kamienic ok. 10 tysięcy widzów miało okazję brać udział w niezwykłym wydarzeniu.
Laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel tym razem stworzył dzieło monumentalne, łączące partie instrumentalne, chóralne i solowe w sposób wywołujący duże wrażenie. Kompozycję wykonała orkiestra Sinfonietta Cracovia w towarzystwie Chóru Polskiego Radia oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na scenie w roli solistów pojawili się: Julia Pietrucha (jako postać reprezentująca Siedem Sztuk Wyzwolonych), Iwona Sobotka (jako Jadwiga Andegaweńska), Małgorzata Walewska (jako Mikołaj Kopernik) oraz Szymon Komasa (jako Albert Einstein). Ten ogromny zespół wykonawców z powodzeniem poprowadziła Monika Wolińska, uznana w Polsce i na świecie dyrygentka. Dzieło Kaczmarka było atrakcyjne pod każdym względem. Poważny, pełen patosu charakter muzyki świetnie współgrał z treścią libretta. Uniwersytecki charakter utworu podkreślały wizualizacje prezentujące symboliczne obrazy związane z podstawowymi ścieżkami nauczania, obowiązującymi od czasów pierwszych uczelni w Europie. Dynamiczna rola chóru i wspaniałe wokale nadały wydarzeniu wysoki poziom artystyczny. Ciekawym zabiegiem okazał się finał, w którym artyści, wykonujący główne role, na oczach widzów przebrali się z kostiumów historycznych w stroje współczesne. To w wyraźny sposób miało uwidocznić jedność nauki w czasie i przestrzeni oraz przekonać widzów, że wartości kultywowane od czasów średniowiecza, czyli od powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, są aktualne do dziś.W krótkim wystąpieniu Jan A. P. Kaczmarek powiedział: "Myśl ludzka nie zna granic ani w czasie, ani w przestrzeni i trzeba ją celebrować zawsze." Sobotni wieczór na Rynku w Krakowie był właśnie taką celebracją. Wielka nauka spotkała się z wielką sztuką.

Universa - Opera Otwarta transmitowana była na żywo za pośrednictwem portalu NINATEKA i tylko dzięki temu mogłam w tym wydarzeniu uczestniczyć. Retransmisja koncertu planowana jest na czerwiec.

 
Anna Józefiak 


Mefisto:

A więc jednak Kopernik była kobietą!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni