Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Koncert Galowy V Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu

05 Sierpień 2014, 00:36

V Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu zakończył się 2 sierpnia uroczystym Koncertem Galowym. Na miejsce imprezy organizatorzy wybrali Rynek Nowomiejski, na którym 50 lat temu Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski nakręcili film "Prawo i pięść" z Gustawem Holoubkiem, Jerzym Przybylskim i Hanną Skarżanką. Autorem muzyki do tej produkcji był Krzysztof Komeda, a sygnałem dźwiękowym festiwalu jest fragment ballady pt.  "Nim wstanie dzień", do której słowa napisała Agnieszka Osiecka. W koncercie wzięli udział znani artyści estradowi oraz laureaci tegorocznego przeglądu konkursowego.
Gospodarze imprezy, Katarzyna Kwiatkowska i Bartosz Porczyk, otworzyli koncert piosenką "Co robić w taką noc" z filmu "Halo Szpicbródka". Swoim występem zachwyciła publiczność Beata Banasik, laureatka ubiegłorocznej edycji festiwalu, wykonując najpierw przejmujący utwór zespołu Mazowsze "Dwa serduszka", a później dynamiczną "Fais moi mal Johnny". Nazwisko tej młodej artystki trzeba koniecznie zapamiętać, podobnie jak nazwisko Pauliny Walendziak, która zamknęła koncert rewelacyjnym wykonaniem piosenki z serialu "Twin Peaks" pt. "Fallin" oraz "Wielka majówka". Świetnie zaprezentowali się pozostali wykonawcy, wśród których pojawili się m.in. Anna Sroka (dzięki jej interpretacji "Rzeki marzeń" - utworu z filmu "W pustyni i w puszczy" - wreszcie dostrzegłam urok tej piosenki!), Grzegorz Małecki, Katarzyna Żak oraz Maja Kleszcz (oryginalne wykonanie utworu z filmu "Zakazane piosenki" - "Ach jak przyjemnie" - zachwyciło słuchaczy!). 

W koncercie wzięli również udział laureaci tegorocznego przeglądu konkursowego. Spośród wszystkich uczestników jury w składzie: Krzesimir Dębski (przewodniczący), Magdalena Wojewoda z RMF Classic, Aniela Hebel-Szmak, Jan Poprawa oraz Jan Wołek, wyłoniło zwycięzców:

Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie piosenki z filmu zagranicznego w wysokości 3000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, otrzymała Ada Bujak z Krakowa za fenomenalne wykonanie piosenki ?Tea for Two? z filmu ?No, no Nanette? w reżyserii Herberta Wilcoksa.

Nagrodę specjalną za piosenkę z filmu polskiego w wysokości 4000 złotych, ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, otrzymała zjawiskowa Anastazja Simińska z Kalisza za piosenkę ?Bal Posejdona? z filmu ?Anna German? w reżyserii Waldemara Krzystka.

Trzecią nagrodę regulaminową w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, otrzymali Aleksandra Bogucka i Nieczuli Gentelmani z Warszawy za czułe wykonanie piosenek ?Oj wyjdę ja? z filmu Jerzego Hoffmana ?Potop? oraz ?Alfie? z filmu o tym samym tytule w reżyserii Lewisa Gilberta.

Drugą nagrodę regulaminową w wysokości 8000 złotych, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, otrzymała Natalia Lubrano z Wrocławia za wykonanie piosenek ?Precz z moich oczu? z filmu ?Trędowata? Jerzego Hoffmana oraz ?Maniac? z filmu ?Flashdance? w reżyserii Adriana Lyne (rewelacja!).

Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Torunia im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w wysokości 15000 złotych oraz statuetkę Złotego Jabłka otrzymała Agata Grześkiewicz z Olsztyna za wykonanie piosenek ?Iskry i łzy? z filmu ?Głos? w reżyserii Janusza Kondratiuka oraz ?Journey to the Past? z filmu ?Anastazja? w reżyserii Gary`ego Goldmana i Dona Blutha - i ten właśnie utwór usłyszała publiczność w ostatniej części koncertu.

Wszyscy laureaci prezentowali świetny poziom wokalny i sceniczny. Wykonania cechowały się oryginalnością, świeżością, ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym, a przede wszystkim wysokim profesjonalizmem, choć artyści dopiero zaczynają swoją przygodę z piosenką i sceną. Miejmy nadzieję, że toruński festiwal otworzy przed nimi drogę do dalszych sukcesów.

Piąta edycja imprezy dobiegła końca. Był to z pewnością bardzo ciekawy punkt w krajobrazie toruńskich i krajowych imprez muzyczno-filmowych. Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu daje szansę zaprezentowania talentów wokalnych młodym artystom, a jednocześnie pozwala publiczności poznać klasykę gatunku. Warto może jednak zadbać o to, aby w kolejnych latach wykonywane podczas festiwalu utwory pochodziły z nieco bardziej współczesnych filmów. Pozwoli to przywołać nowsze przeboje, które potwierdzą, że gatunek piosenki filmowej nie wyginął, ale ma się dobrze, a wręcz coraz lepiej. 

Gratulujemy organizatorom festiwalu, Miastu Toruń i Toruńskiej Agendzie Kulturalnej, oraz pomysłodawcy i dyrektorowi Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej, panu Andrzejowi Szmakowi. Mamy nadzieję, że spotkany się za rok!

Relacja i zdjęcia: Anna JózefiakNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni