Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  
 
Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

10. FMF - Relacja - Gala "All Is Film Music"

20 Czerwiec 2017, 21:41


ALL IS FILM MUSIC: Gala Jubileuszowa – relacja z koncertu 10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie (20 maja 2017 r.)

TAURON Kraków Arena wypełniona po brzegi, gasną świata na scenie wybrzmiewa znana wszystkim melodia z filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. To nie przypadek! Na widowni sam kompozytor - Howard Shore a na scenie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod kierownictwem Diego Navarro. To nie marzenie, a fantastyczny początek 10. Jubileuszowej Gali FMF – ALL IS FILM MUSIC. Muzyka Howarda Shore’a przypomniała nam pierwszą edycję FMF w roku 2008. Wówczas ścieżka do tolkienowskiej trylogii wybrzmiała na krakowskich Błoniach. Tym razem stała się muzyczną klamrą podczas jubileuszowego koncertu.
 
Na 10. Gali FMF usłyszeć można było pełną paletę muzycznych barw świata filmu. Nie zabrakło dźwięków wielkiego ekranu kina amerykańskiego jak i cenionych na całym świecie polskich produkcji. Były kompozycje znane od lat oraz te, które swoją premierę miały właśnie podczas 10. Gali FMF. Usłyszeliśmy muzyczne tematy z filmów: „Gwiezdne Wojny” (John Williams), „Incepcja” (Hans Zimmer), „Piękna i Bestia” (Alan Menken), „Marzyciel”, „Niewierna”(Jan A. P. Kaczmarek– gość specjalny 10. FMF), „Sługi Boże” (Maciej Zieliński) czy „Fargo” (Jeff Russo). Ogromną radość sprawiło mi wykonanie suity Justina Hurwitza z filmu „La La Land”, choć moim zdaniem instrumenty blaszane nie wybrzmiały niestety z taką lekkością i głośnością jakiej bym się spodziewała.

Podczas jubileuszowego wieczoru nie zabrakło momentów zaskoczeń. Największym były dla mnie momenty kameralne. Sean Callery wykonał na fortepianie tematy z seriali „Homeland” i „24 godziny”, a Atanas Valkov – suitę z serialu „Belfer”. Nawet lecące podmuchem wiatru nuty z pulpitu nie przeszkodziły genialnemu twórcy – Seanowi Callery -  w zaprezentowaniu swoich umiejętności nie tylko kompozytora ale i pianisty.

W czasie 10. Gali FMF za pulpitem dyrygenckim stawali kolejni wielcy kompozytorzy wykonując autorskie kompozycje. Brian Tyler zaprezentował dynamiczne tematy z filmów „Thor: Mroczny świat”, „Power Rangers”, „Assasin’s Creed: Black Flag”, „Szybcy i wściekli 8”, „Mumia” i „Wojownicze żółwie Ninja”. Trevor Moris wykonał suitę z serialu „The Emerald City”, a polski kompozytor Abel Korzeniowski muzykę z serialu „Penny Dreadful”. Bardzo cenię każdego z kompozytorów, jednak osobiście wydaje mi się, że wykonanie utworów tego samego twórcy jeden po drugim zadziałało zdecydowanie na niekorzyść samego twórcy (myślę tu przede wszystkim o Brianie Tylerze). Można zacząć doszukiwać się wtedy pewnych podobieństw, powtórzeń czy manieryzmu. Sam pomysł autorskich wykonań uznaję za trafiony w 10!
 
Oprócz gwiazd muzyki filmowej na scenie pojawiły się także diwy polskiej piosenki. Edyta Górniak wykonała piosenkę Beyoncé pt. „Listen” z filmu „Dreamgirls”. Wokalistka z ogromną kulturą, pasją i energią pokazał kunszt swojego głosu i wzruszyła niejednego słuchacza. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o wykonaniu Nataszy Urbańskiej piosenki „The Hanging Tree” Jamesa Newtona Howarda z filmu „The Hunger Games: Kosogłos. Część 1”. Moim zdaniem maniera śpiewu ze słyszalnym przydechem była zbyt przesadzona. Naturalna barwa głosu Jennifer Lawrence nie znalazła jeszcze odpowiedniego polskiego wykonania.

W czasie 10 . Jubileuszowej Gali FMF: ALL IS FILM MUSIC zostały wręczone prestiżowe wyróżnienia. Howard Shore został laureatem nagrody im. Wojciecha Kilara. Z rąk Prezydenta Miasta Kraków i Miasta Katowice otrzymał statuetkę, będącą wyrazem podziękowania za całokształt twórczości i dbanie o etos kompozytorski. Owacjami na stojąco kompozytorowi podziękowało całe gro słuchaczy zgromadzone w TAURON Kraków Arenie. Równie ważne i cenne „dziękuję” otrzymał Robert Townson (amerykański producent i twórca wytwórni Varese Sarabande). Organizatorzy FMF przyznali mu honorowy tytuł Ambasadora FMF . Robert Twonson jest nieocenionym propagatorem muzyki filmowej ale także samego Festiwalu Muzyki Filmowej na całym świecie. Ostatnią z prestiżowych nagród w konkursie FMF Young Talent Award otrzymał młody, polski kompozytor Paweł Górniak. Członkowie komisji konkursowej swoją decyzję uargumentowali w następujący sposób: „w uznaniu za znakomity motyw muzyczny podkreślający autorytarną władzę i samoistnie powstały kult czarnoksiężnika” oraz za „przekonywujące muzycznie ukazanie mistycznej przemiany Dorotki”. Spośród 120 zgłoszeń to właśnie muzyka Pawła Górniaka do fragmentu serialu „The Emerald City” zyskała najwyższe uznanie. To ogromny sukces samego kompozytora jak i duma dla polskich twórców muzyki filmowej. Nagrodzoną suitę usłyszeliśmy na żywo w drugiej części Gali FMF.

10. Gala Jubileuszowa FMF: ALL IS FILM MUSIC na pewno nie zawiodła oczekiwań odbiorców. Cała paleta znanych i premierowych wykonań muzyki filmowej sprawiła, że chyba każdy mógł odnaleźć swoje ulubione tematy muzyczne i zastanowić się nad nowymi utworami. Osobiście zostałam ponownie zachęcona do obejrzenia niektórych filmów i wybrania się na te, które dopiero pojawią się na ekranach kin. Gratuluję Organizatorom zaangażowania, pasji i miłości do muzyki filmowej.

ALL IS FILM MUSIC!

Tekst: Joanna Jęczmionka

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2020 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni