Finał każdej imprezy wiąże się nieodzownie z podsumowaniami. Obecni na sali goście mieli okazję obejrzeć krótkie reportaże prezentujące najważniejsze punkty programu festiwalu, m.in. Kino Kulinarne i cykle spotkań w ramach sekcji Edukacja i Inspiracje.
Jak co roku, podczas ostatniej festiwalowej gali ogłaszane są wyniki dwóch konkursów kompozytorskich. W konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest
nagrodę i tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014 - First Prize - zdobył Mateusz Dębski. Drugie miejsce jury przyznało Michałowi Wróblewskiemu, a trzecie Pawłowi Tomaszewskiemu. Wyróżniony zaś został Anselmo Mancini.
Tegoroczną edycję konkursu Transatlantyk Film Music Competition wygrał Moritz Schmittat z Niemiec, zdobywając tytuł Transatlantyk Young Composer 2014 - First Prize. Drugą i trzecią nagrodę otrzymali kolejno Antonio Di Iorio z Włoch oraz Paweł Górniak. Jury przyznało również trzy wyróżnienia.
Wręczając poszczególne nagrody, członkowie jury zgodnie podkreślali, że prezentowane kompozycje konkursowe charakteryzował bardzo wysoki poziom oraz pasja i niezwykła wrażliwość uczestników, co przełożyło się na wspaniałe, dojrzałe kompozycje, które zachwyciły nie tylko jury, ale i publiczność.
Tuż po ogłoszeniu wyników w pierwszym konkursie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Laureaci zostali zaproszeni do "sztafety muzycznej", która polegała na wykonaniu improwizacji do fragmentu filmu pokazanego na ekranie. Artyści - jeden po drugim, bez przerywania gry - siadali przy fortepianie i kontynuowali kompozycję, którą rozpoczął poprzednik. Swoją energią i humorem udowodnili, że muzyka jest ich żywiołem!
Po ogłoszeniu laureatów drugiego konkursu publiczność miała okazję obejrzeć animację pt. "Inwazje", ilustrowaną zwycięską kompozycją muzyczną autorstwa Moritza Schmittata. Kompozytor wykazał się w tej pracy wrażliwością na zmiany nastrojów i emocji prezentowanych na obrazie oraz dowcipem, a całość ujmowała słuchaczy pewnego rodzaju delikatnością, która idealnie wpisywała się w historię o małym zielonym przybyszu z kosmosu.
Za najważniejsze wydarzenie festiwalu dyrektor Jan A.P. Kaczmarek uznaje wręczenie nagrody Transatlantyk Glocal Hero Award 2014. W tym roku wyróżnienie trafiło w ręce prof. Gayatri Chakravorty Spivak, która poświęca swoją pracę działaniom antykolonialnym i zgłębianiu zagadnień związanych z rozwojem imperializmu i globalizacji. Moment wręczenia nagrody został zaprezentowany podczas gali w nagraniu ze spotkania, w którym wzięła udział pani profesor Spivak dzień wcześniej.
Jak na każdym festiwalu filmowym, również w Poznaniu widzowie przyznają nagrodę obrazowi, który zrobił największe wrażenie na publiczności.
Za najlepszy film festiwalu w roku 2014 uznano dokument z sekcji Sundance pt. "20. 000 dni na Ziemi" w reż. Jane Pollardlain Forsyth, prezentujący sylwetkę wyjątkowego artysty Nicka Cave'a. Jan A.P. Kaczmarek przekazał informację o nagrodzie autorom filmu za pośrednictwem wideorozmowy, którą publiczność miała okazję obejrzeć podczas gali.
Na zakończenie dyrektor festiwalu zaprosił na scenę wszystkie osoby zaangażowane w organizację wydarzenia, wraz z wolontariuszami. Jan A.P. Kaczmarek podziękował im za poświęcenie i trud, bez którego istnienie Transatlantyk u byłoby niemożliwe.
Tegoroczny Transatlantyk Festival Poznań dobiegł końca. Zanim jednak goście opuścili salę, Jan A.P. Kaczmarek zaprosił wszystkich na piątą, jubileuszową edycję wydarzenia, która odbędzie się w przyszłym roku. Obserwując dynamikę, z jaką festiwal poznański się rozwija, możemy mieć nadzieję, że kolejne spotkanie przyniesie jeszcze więcej wspaniałych wrażeń i niezwykłych doświadczeń filmowo-muzycznych.
Zachęcamy wciąż do śledzenia strony
www.transatlantyk.org, na której pojawiają się artykuły podsumowujące tegoroczne wydarzenie.
Relacja i zdjęcia: Anna Józefiak