Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  
 
Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

KRZESIMIR DĘBSKI - "SYBERIADA POLSKA": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĄ! [UPDATE]

18 Luty 2013, 18:30
Dnia 22 lutego do kin trafi długo oczekiwany film SYBERIADA POLSKA w reżyserii jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów - Janusza Zaorskiego. To jedna z największych polskich produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem opowiada przejmującą historię Polaków deportowanych w latach 40. na Syberię. Fabuła przedstawia nam dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego żony (Urszula Grabowska) i dzieci, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie - zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze. Ich jedyną bronią są miłość, odwaga i nadzieja.

SYBERIADA POLSKA to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Nagroda FIPRESCI oraz Srebrny Lampart za Pokój z widokiem na morze (1978), Grand Prix MFF w Locarno za Jezioro Bodeńskie (1986), Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za Matkę Królów (1988) ). Film jest też szczególnie bliski dla reżysera, ponieważ część jego rodziny została we wrześniu 1939 roku wywieziona z terenów leżących na wschód od Bugu na Syberię.

W obsadzie filmu spotkali się znakomici aktorzy kilku generacji. Między innymi: Adam Woronowicz, Jan Peszek, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska oraz Natalia Rybicka i Agnieszka Więdłocha. Wspierają ich aktorzy ukraińscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira Niepokonani Igor Gniezdilow, a także Andrii Zhurba i Valeria Guliaewa.

Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski, który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze. Za montaż filmu odpowiada Milenia Fiedler - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, członek Polskiej Akademii Filmowej i jedna z najwybitniejszych montażystek w Europie o dużym dorobku artystycznym.

Realizacja filmu zajęła 48 dni zdjęciowych, rozciągniętych na cztery pory roku, pomiędzy styczniem 2010 a lipcem 2011. Ekipa liczyła 100 filmowców, choć zdarzało się, że na planie pracowało 250 osób. Większość zdjęć nakręcono w Polsce: na zalewie w Bielinku koło Cedyni, w Sanoku, Chabówce, lasach pod Nowym Targiem, Sierpcu, Drewnicy i okolicach Celestynowa. Najważniejsze sceny plenerowe zostały wykonane na Syberii (między innymi w zabytkowym, drewnianym kwartale Krasnojarska, na zamarzniętym Biriusinskim Zaliwie na Jeniseju i w starej syberyjskiej wsi Barabanow). Była to pierwsza w dziejach polskiej produkcji filmowej praca ekipy filmu fabularnego na Syberii.

Aż siedmiu lat potrzebował reżyser Janusz Zaorski, aby nakręcić film od momentu, kiedy dostał do rąk scenariusz Michała Komara i Macieja Dutkiewicza, oparty na książce Syberiada polska pisarza Zbigniewa Domino. W wywiadzie dla Polskiego Radia reżyser tłumaczył: "Zauroczyłem się tą propozycją, zwłaszcza, że wiele wiem o tej trudnej sprawie".


Film promować będzie PIOSENKA Syberiada w wykonaniu uznanych polskich wokalistów - Anny Wyszkoni i Piotra Cugowskiego. Autorem muzyki jest Marek Jan Kisieliński, a słowa tej pięknej ballady napisał Krzysztof Dzikowski. Do utworu nakręcono również teledysk. Reżyserem videoklipu jest Mirosław Brożek, nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za zdjęcia do filmu PitBull.

ANNA WYSZKONI & PIOTR CUGOWSKI - "SYBERIADA" (OFICJALNY TELEDYSK) :AUTOREM MUZYKI do filmu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów - KRZESIMIR DĘBSKI. Syberiada polska to ważny tytuł w filmografii kompozytora. Temat tego filmu był dla artysty szczególnie bliski, bo jego rodzina wywodzi się z Kresów Wschodnich - dziadkowie pochodzą z Kołomyi, a rodzice z Kisielina na Ukrainie.


UPDATE - 04.03.2013:


Wydanie płyty opóźni się o kilka dni - premiera ustalona została na 12 marca. EMI Music Polska opublikowało już oficjalną okładkę płyty i listę utworów:01. Anna Wyszkoni & Piotr Cugowski - Syberiada    
02. Syberiada polska    
03. Spokojna, kresowa wieś    
04. Wywózka    
05. Pieśń Sybiraków    
06. Wszędzie śnieg    
07. Serce w tajdze mi przemarzło    
08. Tęskna pieśń    
09. Nasz nowy dom / Barak    
10. Żydowski pogrzeb    
11. Bez początku i końca / Tajga    
12. Wyręb lasu    
13. Tren    
14. Cmentarzysko    
15. Pieśń samotności    
16. Sowiecka laska    
17. Kraina szczęścia    
18. Powrót do Polski    
19. Nim kartka spłonie


Krzesimir Dębski w niedawnym wywiadzie dla Polskiego Radia tak opisuje swoją muzykę do Syberiady polskiej:

Zastanawiałem się jak napisać muzykę do filmu, opowiadającego o dramatycznych losach narodu? Wiedziałem, że nie mogę widzów dodatkowo straszyć, bo temat sam w sobie jest bardzo ciężki. Film porusza temat niezwykły. Pojawia się on w zasadzie pierwszy raz w polskim filmie. Los ludzi mieszkających na Kresach Wschodnich w komunizmie był przemilczany. To też temat bardzo bolesny. Część wywiezionych zostawiona tam była samym sobie, na zasadzie "jak przeżyjecie, to przeżyjecie i będziecie musieli rąbać lasy". Plany tych robót były oczywiście zabójcze, a jeśli ktoś ich nie realizował, to lądował w łagrze albo więzieniu. Do tego głód, mróz... Jest to jednak epicki film o przyjaźni, miłość, przetrwaniu i patriotyzmie.

Wiedziałem, że w muzyce nie mogę dokładać horroru, że nie mogę ludzi dodatkowo straszyć. Poszedłem więc w lirykę. Napisałem szereg tematów mających charakterze trenów. Opowiadam co najwyżej o smutku, ale nie o rozpaczy, bo tej jest dość w obrazie. Wzorem tutaj dla mnie była muzyka z "Doktora Żywago" Maurice Jarre'a. Postanowiłem dodać trochę piękna tej dramatycznej historii.

Film będą promowały dwie piosenki. Dystrybutor filmu przygotował własną piosenkę. Druga piosenka jest natomiast mojego autorstwa i wywodzi się z tematu, który w wersji instrumentalnej jest jedną z głównych myśli muzycznych w filmie. Śpiewa ją moja żona Anna Jurksztowicz, a piękny tekst o rozstaniu i miłości napisał Andrzej Ozga.

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że album z oryginalną ścieżką dźwiękową z filmu SYBERIADA POLSKA ukaże się na polskim rynku nakładem wytwórni EMI Music Polska.


Okładka płyty i szczegółowa lista utworów nie jest jeszcze znana - artykuł zostanie uzupełniony o te dane najszybciej jak to tylko będzie możliwe.

Reżyser filmu Janusz Zaorski tak mówi o muzyce z Syberiady polskiej: "To, co Krzesimir Dębski przygotował dla nas, jest naprawdę materiałem na przeboje". Czy tak będzie, przekonamy się już za dwa tygodnie!

OFICJALNY ZWIASTUN FILMU Z FRAGMENTAMI MUZYKI KRZESIMIRA DĘBSKIEGO:9-MINUTOWY DOKUMENT PISF'u Z PLANU FILMOWEGO SYBERIADY POLSKIEJ:
Polecamy![źródło - materiały prasowe, Polskie Radio]
PrzeMek Marciniak:

Piękny początek roku.... : Daniel Bloom z Nieulotne, Krzesimir Dębski -i Syberiada Polska, Jan A.P. Kaczmarek z Tajemnicą Westerplatte, brakuje tylko nowego dzieła Michała Lorenca i możemy powiedzieć, że polska muzyka filmowa ma się coraz lepiej.........

Adam Krysiński:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to ten rok będzie ciekawy dla naszej muzyki filmowej przede wszystkim pod względem płytowym - tyle mogę na razie powiedzieć :)

czas honoru:

a co z soundtrackiem do CZASU HONORU nowym?? Panie Bartoszu! musi on być..

Tomek:

Rzeczywiście ten rok zapowiada się imponująco, mam nadzieję, że jak wyjdzie 6. seria Czasu Honoru, to pojawi się też nowa płyta, bo się nie mogę jej doczekać :))) Na razie wciąż się delektuję soundtrackiem pana Bartosza Chajdeckiego do "Misji Afganistan" - genialny :)


Soundtracks.pl

© 2002-2019 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni