Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

6. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - Dzień 1

26 Wrzesień 2013, 23:506. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jak co roku zainaugurowała oficjalna konferencja prasowa z udziałem organizatorów i zaproszonych gości (a przynajmniej niektórych z nich). Dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych zaproszono do Małopolskiego Ogrodu Sztuki, gdzie tym razem mieści się Centrum Festiwalowe. MOS, nowoczesny, interdyscyplinarny ośrodek kultury, to jedna z dzisiejszych wizytówek miasta Krakowa. Po gorącym powitaniu i przedstawieniu programu tegorocznej edycji tradycyjny tort (czekoladowo-bananowy) wspólnymi siłami pokroili m.in. Alberto Iglesias, Diego Navarro, Jan A.P. Kaczmarek, Trevor Morris i Don Davis.Choć do wieczornego koncertu gwiazdy Festiwalu, hiszpańskiego kompozytora Alberto Iglesiasa, pozostało jeszcze prawie pół dnia, od rana w podkrakowskich ALVERNIA STUDIOS trwały kolejne z serii warsztatów - Master Classes. Szeroka tematyka zajęć obejmowała zagadnienia m.in. orkiestracji (From Samples to Score), planowania ścieżki kariery (Building a Successful Career), jak również kulis zawodu kompozytora (The Business of Film Scoring) i dramaturgicznej roli muzyki filmowej (How To Build Characters with Film Music), zaś swoją wiedzą dzielili się Robert Elhai, Michael Todd, Robert Messinger i Diego Navarro.  Zajęcia prowadzone były w języku angielskim.

Gratką dla melomanów okazały się Muzyczne ujęcia - taki tytuł nosił  pierwszy z koncertów 6. FMF-u. W murach w krakowskiej Filharmonii zabrzmiały suity z pełnych hiszpańskiego temperamentu filmów Pedro Almodovara - Volver, Skóra, w której żyję, Przerwane objęcia, Złe wychowanie, Porozmawiaj z nią i Wszystko o mojej matce - a także hipnotyzujące utwory ze Szpiega , ambitnej adaptacji prozy La Carre'a. Wisienką na torcie bezbłędnej gry tyskiej AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia okazały się solówki Agaty Szymczewskiej (skrzypce - oryginalny Stradivarius z 1680 r.!) i Mariusza Pędziałka (obój) do - odpowiednio - Skóry, w której żyję i Szpiega. Na zakończenie orkiestra (z towarzyszeniem hiszpańskiego kontratenora Carlosa Meny) wykonała dwa niefilmowe utwory Alberto Iglesiasa - pieśni do tekstów Wallace`a Stevensa i Piera Paolo Passoliniego - które znalazły się w programie koncertu na wyraźne życzenie artysty. Spotkały się one z burzą oklasków, choć niewątpliwie był to repertuar skierowany do wymagającego odbiorcy i nie każdemu mógł się podobać.

A JUŻ JUTRO:


Drugi dzień 6. FMF-u upłynie przede wszystkim na spotkaniach z artystami. W Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) z publicznością spotkają się kolejno: trzykrotnie nominowany do Oscara Alberto Iglesias (godz. 12:00) i amerykański kompozytor Don Davis (godz. 16:00), najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do serii  Matrix oraz trzeciej odsłony Parku Jurajskiego (do której polecił go sam John Williams).

O 19:00 w Kościele Św. Katarzyny (ul. Augustyńska 2) odbędzie się koncert Homo Spiritualis. Muzyczna podróż do jaskini snów. W jego ramach usłyszymy kompozycje holenderskiego artysty - Ernsta Reijsegera - m.in. do filmu Wernera Herzoga Cave of Forgotten Dreams oraz Requiem for a Dying Planet

Nie będzie to koniec muzycznych uniesień. Dzień zamknie kameralny koncert islandzkiego kompozytora Valgeira Sigurðssona, którego suita z filmu Dreamland - Głosy Islandii zabrzmi o 22:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuk.

Jutro również premiera płyty:27 września 2013 r. - PROGRAM:

wydarzenie: Alberto Iglesias: Q&A
miejsce: Małopolski Ogród Sztuki
godzina: 12:00
prowadzący: Simon Greenaway

uczestnicy: Alberto Iglesias

opis:
 
Moderowane spotkanie z Alberto Iglesiasem otwarte dla publiczności, w języku angielskim, tłumaczone symultanicznie na język polski

---

wydarzenie: Don Davis: Q&A
miejsce: Małopolski Ogród Sztuki
godzina: 16:00
prowadzący: Michael Todd

uczestnicy: Don Davis

opis:
Moderowane spotkanie z Donem Davisem otwarte dla publiczności, w języku angielskim, tłumaczone symultanicznie na język polski.

---

KONCERT: Homo Spiritualis. Muzyczna podróż do jaskini snów - Werner Herzog & Ernst Reijseger

Cave of Forgotten Dreams
***
Requiem for a Dying Planet

miejsce
: Kościół św. Katarzyny
godzina: 19:00

wykonawcy:
Ernst Reijseger - kompozytor, wiolonczela
Mola Sylla - wokal, instrumenty perkusyjne
Harmen Fraanje - fortepian, pozytyw organowy
Cuncordu e Tenore de Orosei
Chór kameralny Capelli Cracoviensis
Wolfang Kläsener - dyrygent chórów

gość specjalny: Ernst Reijseger

---

KONCERT: Dreamland - Głosy Islandii

Draumalandið - suita z filmu

miejsce: Małopolski Ogród Sztuki
godzina: 22:00
wykonawcy:
Nadia Sirota - altówka
Liam Byrne - viola da gamba
Valgeir Sigurðsson - elektronika
FMF Chamber Orchestra
Piotr Wajrak - dyrygent

gość specjalny: Valgeir Sigurðsson
 Czytaj również:

6. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - Dzień 2

6. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie - Dzień 3 i 4


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni