Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

James Bond na 7. FMF i Soundtracks.pl - Goldfinger

03 Wrzesień 2014, 22:10


Zapraszamy do zapoznania się z trzecią częścią bondowskiego cyklu na portalu Soundtracks.pl o piosenkach z wszystkich filmów o Jamesie Bondzie.

Cykl przygotowany został przez Adama Krysińskiego specjalnie z okazji zbliżającego się 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, podczas którego jednym z punktów programu będzie Wielka Gala z Jamesem Bondem - Koncert 007: The Best of James Bond. Codziennie prezentować będziemy Wam szczegóły o piosence z kolejnego chronologicznie filmu o Jamesie Bondzie.

Zapraszamy na internetową stronę 7. FMF - www.fmf.fm03. Goldfinger (1964 rok)

Piosenka tytułowa - "Goldfinger"
Wykonanie - Shirley Bassey
Autorzy - John Barry (muzyka) oraz Leslie Bricusse i Anthony Newley (słowa)

Od tej piosenki rozpoczęła się wielka kariera, sława i bogactwo Johna Barry'ego, jak i mało znanej wówczas piosenkarki Shirley Bassey. Dziś artystka posiada tytuł szlachecki, który otrzymała od Elżbiety II w 1999 roku za zasługi i wkład dla historii brytyjskiej muzyki, oraz jest jedynym wykonawcą i zapewne tak już zostanie na zawsze, który dla Bonda zaśpiewał tytułowe piosenki aż trzy razy!

Barry komponował piosenkę w swoim apartamencie w Londynie, który wspólnie wynajmował wówczas ze swoim długoletnim przyjacielem, znanym aktorem Michael'em Caine'm. Caine w swojej biografii i wywiadach podkreślał, że Barry kilka razy demonstrował mu na fortepianie pierwsze szkice utworu i na bieżąco prosił go o opinie. Przyjaźnili się do śmierci kompozytora w 2011 roku, a Caine był jednym z pierwszych osobistości, które złożyły w światowych mediach kondolencje po śmierci Barry'ego. Gdy melodia była już gotowa, słowa do piosenki napisali Leslie Bricusse i Anthony Newley. W nagraniach jako muzyk sesyjny brał udział m.in. 20-letni wówczas gitarzysta Jimmy Page, a utwór wyprodukował legendarny producent Beatlesów - George Martin.

Piosenka, jak i cały album z muzyką instrumentalną z filmu, okazały się międzynarodowym hitem. Płyta przez trzy tygodnie była nr.1 na liście albumów Billboardu pokonując legendarne już A Hard Day`s Night Beatlesów, a na samej liście znajdowała się aż przez 70 tygodni. Wśród płyt ze ścieżkami dźwiękowymi aż do czasów pierwszych Gwiezdnych Wojen Johna Williamsa w 1977 roku żadna nie zawędrowała na listach przebojów tak wysoko. Barry do końca swojego życia podkreślał w wywiadach, że Goldfinger to jego ulubiona i najlepsza piosenka ze wszystkich Bondów, jakie skomponował. Ponadczasowy utwór.

Motyw "gunbarrel" filmu:


Czołówka filmu z piosenką:


Shirley Bassey wykonuje piosenkę na żywo na 85. ceremonii rozdania Oscarów w 2013 roku (czas od 3:04):


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni