Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

BARTOSZ CHAJDECKI - "BOGOWIE": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

20 Październik 2014, 20:01


Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w miniony piątek zakończyły się finalne prace nad wydaniem doskonałej muzyki BARTOSZA CHAJDECKIEGO z filmu BOGOWIE. Dnia 10 listopada album na CD ukaże się w sklepach w całym kraju w cenie ok. 29 zł. Jest to już dziewiąty wspólny projekt wydawniczy Polskiego Radia S.A. i portalu Soundtracks.pl w ostatnich pięciu latach. Tym razem wspólnie oddajemy w ręce Słuchaczy wyjątkową płytę, która przypomni wszystkie niesamowite  emocje z jednego z największych sukcesów artystycznych polskiego kina ostatnich dwóch dekad - fantastycznie przyjętego zarówno przez krytyków filmowych, jak i widzów.

FILM :

BOGOWIE to biograficzny film o początkach kariery słynnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi (w tej roli Tomasz Kot), który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Film w reżyserii Łukasza Palkowskiego okazał się rewelacją tegorocznego 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, zdobywając rekordową ilość pięciu głównych nagród w najważniejszych kategoriach w tym Wielką Nagrodę Główną - Złote Lwy dla najlepszego filmu roku, oraz dwie równie ważne Nagrody Specjalne - Złotego Klakiera - nagrodę publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu na festiwalu, oraz Nagrodę Dziennikarzy za najlepszy film roku. Produkcja w polskich kinach triumfalnie zadebiutowała 10 października.KOMPOZYTOR :

Autorem muzyki do filmu jest kompozytor BARTOSZ CHAJDECKI, będący dziś najbardziej zapracowanym i rozchwytywanym polskim twórcą w tym gatunku. Kariera artysty nabrała rozpędu po wielkim sukcesie artystycznym jego debiutanckiej muzyki do kultowego już polskiego serialu Czas Honoru. W lutym 2011 roku Chajdecki otrzymał za tę ścieżkę dźwiękową nominację do prestiżowych międzynarodowych nagród IMFCA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii "Najlepsza muzyka roku dla telewizji". Później pojawiły się kolejne nagrody - Bo wARTo! w ramach rozdania nagród MocArty 2011 RMF Classic, oraz Transatlantyk Oceans Award 2011 (za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora) i ponowna nominacja do nagród IMFCA w 2013 roku.

W minionych dwóch latach Chajdecki skomponował muzykę m.in. do dużego serialu Misja Afganistan, filmu AmbaSSada w reżyserii Juliusza Machulskiego (debiut kompozytora na dużym ekranie), oraz dramatu Chce Się Żyć w reżyserii Macieja Pieprzycy - inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, poruszającej historii niepełnosprawnego Mateusza. Film otrzymał wiele nagród na znanych światowych festiwalach. Kompozytor jest też autorem muzyki do fabularyzowanego filmu Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, z którego płytę z muzyką zrecenzowały najważniejsze zagraniczne portale branżowe, stawiając pracę Chajdeckiego obok takich uznanych twórców gatunku jak John Williams i Hans Zimmer oraz umieszczając ją pośród dziesięciu najlepszych ścieżek dźwiękowych 2013 roku. W 2014 roku z muzyką kompozytora na ekranach kin zadebiutowała komedia Piotra Wereśniaka Wkręceni oraz wielka produkcja Powstanie Warszawskie Jana Komasy. Stworzono również międzynarodową wersję tego fabularyzowanego dokumentu o tytule Warsaw Uprising na potrzeby rynku w USA. Konsultantem głównym przy wersji międzynarodowej był Władysław Pasikowski, a pięknie wydany album z porywającą ścieżką dźwiękową ukazał się na płycie, zbierając entuzjastyczne recenzje krytyków muzyki filmowej.

PŁYTA Z MUZYKĽ :

Muzykę z filmu BOGOWIE wykonuje orkiestra B.A.Ch. Film Ensamble oraz pięciu solistów będących najważniejszym ogniwem w konstrukcji i brzmieniu tej ścieżki dźwiękowej - Brian Massaka i Andrzej Olewiński (gitara elektryczna i klasyczna), Robert Rasz (perkusja), Wojciech Gumiński (gitara basowa) oraz Sebastian Zawadzki (fortepian). Za realizację nagrań odpowiadał Dariusz Podhajski, a nagrań dokonano w Preisner Studio w Niepołomicach i Anaconda Studio, a zgranie Dolby 5.1 odbyło się w Alvernia Studios w Alwernii.

Na płycie wydanej przez Polskie Radio S.A. znalazło się 55 minut hipnotyzującej, momentami funkowo-jazzowej muzyki Bartosza Chajdeckiego, zebranej w 22 utwory. Do albumu dołączono aż 20-stronicową książeczkę. Przy tym wydaniu intencją Adama Krysińskiego, który jest autorem materiałów tekstowych do wydania, było to aby w książeczce zawrzeć jak najwięcej tekstu i wypowiedzi o muzyce i o etapach jej powstawania. W książeczce znajdziemy obszerny wywiad z kompozytorem Bartoszem Chajdeckim, oraz rozmowę z reżyserem Łukaszem Palkowskim, producentem Piotrem Woźniakiem-Starakiem i ze scenarzystą Krzysztofem Rakiem. Wszystkie rozmowy przygotowano specjalnie na potrzeby tego wydania. Na tę okazję, specjalną i nietypową swoją wypowiedź przygotował również sam reżyser.Poniżej prezentujemy okładki wydania i listę utworów:

01. Retrospekcja - 1:59
02. Operacja - 2:58
03. Deszcz - 1:42
04. Bogowie - 5:00
05. Korytarz - 1:26
06. Oczko - 3:37
07. Telefon - 0:56
08. Mały Labirynt - 4:45
09. Ambicja - 3:29
10. Jezioro - 1:21
11. Zegar - 3:06
12. Piąta Doba - 1:23
13. Droga - 0:45
14. "Dziękuję" - 2:07
15. Transplantacja - 1:56
16. Śpiący Bogowie - 1:19
17. Duży Labirynt - 4:40
18. Wykres - 2:03
19. Jazda - 2:42
20. Tykanie - 2:57
21. Determinacja - 2:10
22. Bonus Track: Dymek - 2:52

Czas łączny - 55:15

O MUZYCE Z FILMU :

Reżyser filmu był zaangażowany również w proces powstawania tej muzyki - w tym nagrań, zgrania dźwięku czy nawet wyboru i układania utworów na płytę. Chajdecki wspomina: "Dla tej muzyki ważne było, aby przy dotrzymaniu ustalonych z reżyserem i producentem założeń, zachować umiar oraz wyczucie i nie pójść zbyt daleko w stylizacji na lata osiemdziesiąte czy zbyt mocno nie zbliżyć się do dźwiękonaśladownictwa. Cały czas trzeba było mieć na uwadze też to, aby mimo żelaznej konsekwencji w realizacji muzyki wedle ustalonych zasad mimo wszystko zachować jej wartość emocjonalną i nie zmechanizować jej zanadto." Ciekawie przedstawiała się koncepcja na konstrukcję tej ścieżki dźwiękowej. "Pomysł opierał się na dwóch zasadniczych założeniach. Pierwszym było to, aby większość muzyki bazowała na dźwiękach naśladujących odgłosy sali operacyjnej. Drugim, aby całość swoją barwą i brzmieniem nawiązywała do muzyki z lat osiemdziesiątych. W tym celu nawet grający na perkusji Robert Rasz celowo wykonywał całą partię na zestawie perkusyjnym, który miał ponad trzydzieści lat." - wspomina kompozytor.

Na albumie znajdziemy utwory w rozbudowanych wersjach w stosunku do filmu, co było już stałą praktyką na wszystkich dotychczas wydanych płytach przez Bartosza Chajdeckiego. Kompozytor tak tłumaczy swoje nietypowe i rzadkie podejście do tego tematu - "Jak zawsze w przypadku soundtracków, które wydaję, tak i tu utwory na płycie pojawią się w zdecydowanie dłuższych i pełniejszych wersjach niż to ma miejsce w filmie. Przyjąłem sobie taką zasadę, ponieważ nie zawsze to, co dobrze działa z obrazem i daną sceną sprawdza się samo z siebie, stąd aby nie rozczarować słuchaczy zawsze staram się, aby to co można było usłyszeć na płycie nie było tylko krótkim i prostym "zrzutem" ścieżek ze scen filmu. Wymaga tego, w moim odczuciu, szacunek do słuchacza. A zawsze staram się jak najbardziej docenić odbiorców, którzy zdecydowali się na zakup mojej płyty."

Ten album, momentami jakże odmienny stylistyką od dotychczasowych prac tego kompozytora, udowadnia, że Bartosz Chajdecki wyjątkowo sprawnie potrafi komponować w diametralnie różnych od siebie stylach muzycznych, świetnie współgrając z obrazem i historią opowiadaną na ekranie kina. Muzyka instrumentalna stanowi niezwykle ważny element Bogów. Sugestywnie oddaje emocje i scenerię, w której rozgrywa się akcja i co najważniejsze - jest bardzo mocno związana z postacią głównego bohatera, bo jak wspomina kompozytor: "Bardzo mocnym wyznacznikiem tego, jak powinna się zachowywać muzyka w tym filmie, była też osoba i życiorys profesora Zbigniewa Religi, co ma swój wyraz w obsesyjnie powtarzanym motywie. W pewnym momencie wpada on w swego rodzaju stupor, z którego nie uwalnia się aż do samych napisów końcowych."

Poniżej prezentujemy plakat filmu oraz zwiastun:

Polecamy i zapraszamy do kin i sklepów muzycznych!


PODZIĘKOWANIA:

W imieniu swoim oraz Redakcji portalu Soundtracks.pl chciałbym w tym miejscu złożyć podziękowania wszystkim Osobom, które przyczyniły się do wydania płyty z muzyką z tego filmu.

Dziękuję za zainteresowanie tym projektem i pomysłem wydania, za udzielone mi zaufanie i wsparcie oraz za miłą i owocną współpracę. Podziękowania składam na ręce:

Pana Łukasza Palkowskiego - reżysera filmu
Pana Piotra Woźniaka-Staraka - producenta filmu
Pani Małgorzaty Niedźwiedź - dyrektora marketingu firmy Next Film, dystrybutora filmu.
Agencji Fonograficznej Polskiego Radia S.A. - wydawcy płyty

Szczególne podziękowania składam dla Magdaleny Najmoły, Darka Podhajskiego i Pani Urszuli Kwaśnickiej-Chajdeckiej.

Bartkowi Chajdeckiemu serdecznie dziękuję za muzykę, inspirację i zaufanie.


Adam Krysiński
adam@soundtracks.pl


Polecamy też chronologicznie pozostałe płyty wydane przez Polskie Radio S.A. i Soundtracks.pl:Piotr Sikorski:

Tak trzymać!:) Oby więcej tak rewelacyjnych wydań polskiej muzyki filmowej !!!

PrzeMysław Marciniak:

A Ja powiem krótko "Wielkie dzięki", od razu dzień stał się piekniejszy:)

Marcin:

A wiadomo czy zostanie wydana muzyka do "Służb specjalnych" Targosza (choćby na MP3)?

karolina:

Muzyka - GENIALNA! więc ten Pan Od Muzyki jak dla mnie jest Geniuszem. Piękna. Cudowna. Rewelacyjna!

emsi:

Czy można gdzieś posłuchać/kupić muzykę z filmu Wkręceni?


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni