Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Bartosz Chajdecki06 Maj 2010, 23:28


BARTOSZ CHAJDECKI (urodzony 28 września 1980 roku w Krakowie) - kompozytor muzyki teatralnej, telewizyjnej i filmowej. Obdarzony wielką wyobraźnią i swobodą twórczą oraz wyczuciem gatunków i lekkością w łączeniu często diametralnie od siebie różnych muzycznych stylistyk. Przez ostatnią dekadę stworzył muzykę do głośnych i wielokrotnie nagradzanych polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych, kilkudziesięciu spektakli teatralnych w Polsce i na świecie, oraz do filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Pracuje z najlepszymi reżyserami i artystami.

Akademię Muzyczną w Krakowie ukończył z wyróżnieniem w klasie kontrabasu profesora Ząbka, prezentując pracę magisterską o autonomiczności muzyki filmowej. Od swoich najmłodszych lat związany z muzyką, bo komponować zaczął już w wieku 12 lat, zainspirowany i umotywowany przez Zbigniewa Preisnera w osobistych rozmowach, którego liczne wskazówki i uwagi pozwoliły mu opanować podstawy sztuki kompozycji.

Na przełomie wieku Bartosz Chajdecki współpracował jako kompozytor i konsultant muzyczny z prestiżowymi instytucjami kulturalnymi, do których należy Teatr Samuela Becketta w Londynie, DeMarco Venue w Edynburgu, Wildwood Opera Festival w Little Rock (Arkansas - USA), Yale School of Drama (New Haven - USA), Brazylijski SESC, New York School of Visual Arts (Nowy York - USA).

W wieku lat 16 rozpoczął współpracę z krakowskim teatrem Akne, gdzie pisał głównie na potrzeby stworzonego przez siebie kwartetu Ariel. Jest twórcą muzyki do spektaklu ?A Little Requiem for Kantor? wystawianego ponad 100 razy, między innymi w Anglii, Niemczech, Francji i Brazylii. Przedsięwzięcie okazało się dużym sukcesem i zaowocowało prestiżową nagrodą ?Fringe First? na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1998 roku.

Po jednym z koncertów w Londynie i wykonaniu autorskiego "Destination Unknown", Bartoszem Chajdeckim zainteresowało się EAJC (European Association for Jewish Culture), które w 2004 roku zadecydowało o przyznaniu mu stypendium na dalszy rozwój twórczości.

Od 2003 roku komponuje dla polskich teatrów i telewizji. Stworzył muzykę do sztuk reżyserowanych przez czołowych twórców młodego pokolenia, takich jak Piotr Kruszczyński, Karina Piwowarska czy Marta Ogrodzińska, oraz pracował z takimi scenografami jak Jan Polivka, Katarzyna Paciorek, a także z choreografami Tomaszem Wygodą i Pawłem Mikołajczykiem. W Telewizji Polskiej współpracował z reżyserami: Michałem Rosą, Michałem Kwiecińskim i innymi.

W październiku 2004 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie miała miejsce premiera ?Destination Unknown?, suity orkiestrowej autorstwa Bartosza Chajdeckiego. W czerwcu 2006 roku w Synagodze Tempel w Krakowie odbyła się premiera skomponowanego przez kompozytora utworu ?Skrzypce Nocą?. Utwór ten zamówiła u niego Orkiestra Akademii Bethovenowskiej, działająca pod auspicjami Stowarzyszenia im. Ludwika van Beethovena pod kierownictwem Elżbiety Pendereckiej. W tym samym roku, także w Synagodze Tempel, odbył się koncert ?Medytacje Hebrajskie? w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, na którym zabrzmiały pieśni żydowskie w aranżacji Bartosza Chajdeckiego, na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

W sierpniu 2010 roku odbył się w Gdańsku koncert "Mszy" Bartosza Chajdeckiego poświęconej ofiarom Katynia napisanej na zamówienie Stowarzyszenia Muzyki Chrześcijańskiej Gospel i księdza Zdzisława Ossowskiego. Premierowe wykonanie, które miało miejsce w Gdańsku na Długim Targu pod Zieloną Bramą, zgromadziło władze miasta, przedstawicieli rządu, parlamentu oraz kilka tysięcy słuchaczy.

Kompozytor współpracował również jako twórca orkiestracji symfonicznych, z polskim zespołem muzyki popularnej - ?PIN?.

Jednym z największych osiągnięć Bartosza Chajdeckiego jest muzyka do serialowej superprodukcji "Czas Honoru" - opowiadającej o losach Cichociemnych w czasie II Wojny Światowej, która zdobyła sobie grono zagorzałych wielbicieli, a także otrzymała znakomite recenzje czołowych postaci polskiej branży filmowej, jak i zagranicznej. Ścieżka dźwiękowa z tego serialu została również bardzo dobrze przyjęta przez słuchaczy i krytyków, a piękna muzyka kompozytora zwróciła uwagę i wpadła w pamięć nie tylko osobom związanym na co dzień z muzyką filmową.

Jesień 2010 roku upłynęła kompozytorowi na komponowaniu i nagrywaniu muzyki do serialu Macieja Dejczera - "Chichot losu", który na antenie TVP1 zadebiutował w marcu 2011 roku.

W lutym 2011 roku kompozytor otrzymał za swoją muzykę z "Czasu Honoru" nominację do prestiżowych międzynarodowych nagród IMFCA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii "Najlepsza muzyka dla telewizji".

W sierpniu 2011 roku w Poznaniu na 1. Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki "Transatlantyk" Jana A.P. Kaczmarka, Bartosz Chajdecki otrzymał nagrodę "Transatlantyk Oceans Award 2011" i czek na 40 tysięcy złotych. Nagroda przyznana została w uzasadnieniu "dla młodego kompozytora za najciekawszą muzykę filmową roku". Kompozytor podziękował podczas ceremonii wręczenia nagrody jej fundatorowi - Janowi A.P. Kaczmarkowi - m.in. "Za uwzględnienie w programie festiwalu i konkursu wspierania młodych artystów".

Lata 2012 i 2013 to wielki przełom w działalności artystycznej kompozytora i czasy kolejnych sukcesów twórczych. Bartosz Chajdecki zaczyna być rozchwytywanym kompozytorem filmowym - rozpoczyna po raz pierwszy w karierze komponować muzykę do pełnometrażowych filmów fabularnych. Powstały wówczas też ścieżki dźwiękowe do dużych seriali telewizyjnych - "Siła wyższa" (dla TVP) i "Misja Afganistan" (dla Canal+, muzyka wydana na płycie). Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów - Juliusz Machulski, powierza młodemu twórcy skomponowanie muzyki do swojego nowego filmu - "AmbaSSada". Był to debiut kompozytora na dużym ekranie. W tym samym czasie powstaje również muzyka do fabularyzowanego filmu "Baczyński" w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, z którego piękna muzyka ukazuje się na płycie. Ścieżka dźwiękowa została dostrzeżona również za granicą - płytę z muzyką zrecenzowały najważniejsze zagraniczne portale branżowe, stawiając prace Chajdeckiego obok takich uznanych twórców gatunku jak John Williams i Hans Zimmer.

W 2013 roku kompozytor tworzy również minimalistyczną i piękną muzykę do jednego z największych sukcesów artystycznych ostatnich lat w polskim kinie - dramatu "Chce się żyć". Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. Film otrzymuje wiele nagród na jednych z kilku najważniejszych światowych festiwalach filmowych.

Bartosz Chajdecki jednocześnie wciąż od kilku kontynuuje swoją pracę przy kolejnych sezonach "Czasu honoru" - serialu, który zapewnił mu sławę i bardzo wysoką już dziś pozycję na polskim rynku muzyki filmowej. Kompozytor za muzykę z 6. sezonu został w 2013 roku ponownie nominowany do nagrody IMFCA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii "Najlepsza muzyka dla telewizji".

W 2014 roku na ekranach kin zadebiutowała najnowsza komedia Piotra Wereśniaka - "Wkręceni" z muzyką kompozytora, oraz wielka produkcja "Powstanie Warszawskie" w reżyserii Jana Komasy. Nakręcono również międzynarodową wersje tego fabularyzowanego dokumentu o tytule ?Warsaw Uprising? na potrzeby rynku w USA. Konsultantem głównym przy wersji międzynarodowej był sam Władysław Pasikowski, a pięknie wydany album z porywającą ścieżką dźwiękową ukazał się na płycie.

Na wiosnę 2014 roku kompozytor rozpoczął pracę nad kolejnym filmem fabularnym - "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego, który okazał się jak dotąd największym sukcesem artystycznym w filmografii Bartosza Chajdeckiego. Ten biograficzny film opowiada o początkach kariery słynnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi (w tej roli Tomasz Kot), który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Film okazał się rewelacją 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni, zdobywając rekordową ilość pięciu głównych nagród - Złotych Lwów (w kategoriach: najlepszy film, najlepsza główna rola męska, najlepszy scenariusz, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia), oraz dwie równie ważne Nagrody Specjalne - Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na festiwalu, oraz Nagrodę Specjalną Dziennikarzy za najlepszy film roku.

Październik 2014

biografię opracował i aktualizuje Adam Krysiński

FILMY FABULARNE :

2014 : Bogowie (reż. Łukasz Palkowski) - muzyka wydana na CD
2014 : Warsaw Uprising (reż. J. Komasa / W. Pasikowski)
2014 : Powstanie Warszawskie (reż. J. Komasa) - muzyka wydana na CD
2014 : Wkręceni (reż. Piotr Wereśniak)
2013 : Chce się żyć (reż. Maciej Pieprzyca)
2013 : Baczyński (reż. Kordian Piwowarski) - muzyka wydana na CD
2013 : AmbaSSada (reż. Juliusz Machulski)

SERIALE TELEWIZYJNE :

2013-2014 : M jak miłość
2013 : Wszystko przed nami
2012 : Misja Afganistan - muzyka wydana na CD
2012 : Siła wyższa
2011 : Chichot losu
2008-2014 : Czas honoru (wszystkie sezony) - muzyka wydana na CD

FILMY DOKUMENTALNE :

2009 : Ułamek istnienia (reż. A. Taborska)
2006 : Tatrzański Park Narodowy - Misterium przyrody (reż. E. Banaszkiewicz)
2004 : Outsider (reż. S. Pstrąg)
2004 : Moje powstanie (reż. A. Taborska)

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE :

2000 : Hierofanta (reż. J. Klikowicz)
1999 : Grzech (reż. A. Taborska)
1998 : Ela (reż. A. Taborska)

FILMY ANIMOWANE :

2014 : Lato 2014 (reż. W. Sobczyk)

SPEKTAKLE TEATRALNE :

2014 : Z miłości (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2013 : Cosi, Gdziesi, Kajsi, Ktosi (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2012 : Upadek pierwszych Ludzi (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2012 : Klara (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2012 : Za chwilę 4. sposoby na życie i 1. na śmierć (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2012 : Ładne kwiatki (Teatr Groteska, Kraków)
2011 : Udręka Życia (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2011 : Witkacy - Jedyne Wyjście (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2011 : Cosi, Gdziesi, Kajsi, Ktosi (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2011 : Gody Życia (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2011 : Ich Czworo (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2011 : Intymność (Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków)
2010 : Kajko i Kokosz (Teatr im. Stefana Jaracza, Olsztyn)
2010 : Człowiek z Bogiem w szafie (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2010 : Zimowe Ceremonie (Teatr im. Wilama Horzycy, Toruń)
2009 : Dżuma (Teatr Polski w Warszawie)
2008 : Biedronki wracają na Ziemię (Wrocławski Teatr Współczesny)
2008 : Trzeci (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu)
2007 : Utracona cześć Katarzyny Blum (Teatr Jaracza w Olsztynie)
2007 : Trzy siostry (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu)
2007 : Dulscy z o.o. (Teatr Polski w Warszawie)
2006 : Dogrywka (Teatr Polski w Poznaniu)
2006 : Śnieg (reż. K. Piwowarska, Zakopane)
2006 : Hysterikon (Teatr Polski w Poznaniu)
2005 : Absynt (Teatr Narodowy w Warszawie)
2005 : Powinni tego zabronić (reż. K. Piwowarska, Wałbrzych)
2004 : Gąska (reż. K. Piwowarska, Poznań)
2004 : Kufehek (reż. K. Piwowarska, Wałbrzych)
1998 : A Little Requiem for Kantor (reż. Z. Kalińska, Londyn)
1997 : The Night of the Great Season (reż. Z.Kalińska, Edynburg)

UTWORY ORKIESTROWE :

2009 : Edyta Stein (pieśń symfoniczna, Gdańsk)
2008 : Hymn (uwertura na orkiestrę i chór, Gdańsk)
2006 : Skrzypce nocą (suita na orkiestrę i skrzypce solo, Kraków)
2004 : Destination Unknown (suita na orkiestrę i instrumenty solowe, Kraków)
2001 : Sonety krymskie (pieśni do słów A. Mickiewicza, Kraków)

NAGRODY INDYWIDUALNE:

2014 - Bogowie - Festiwal Filmowy w Gdyni - Złote Lwy, Nagroda publiczności, nagroda dziennikarzy.
2013 - Chce się żyć - Międzynarodowy Festiwal ?Tofifest? w Toruniu - Nagroda ?Złoty Anioł? w konkursie ?From Poland?
2013 - Chce się żyć - Montreal World Film Festival - Grand Prix, Nagroda publiczności, Nagroda Jury Ekumenicznego.
2013 - Chce się żyć - Festiwal Filmowy w Gdyni - Srebrny Lew, Nagroda publiczności, Nagro
2013 - Chce się żyć - Chicago Film Festiwal - Nagroda Srebrny Hugo
2013 - Baczyński - Toronto Polish Film Festival - Najlepszy film
2013 - Baczyński - Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych ?Młodzi I Film? - Nagroda publiczności
2012 - Nagroda "Bo wARTo!" w ramach rozdania nagród MocArty 2011 RMF Classic
2011 - Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK - "Transatlantyk Oceans Award 2011? - za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora
2011 - Nominacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej IMFCA za najlepszą muzykę do serialu telewizyjnego - ?Czas Honoru?
2010 - Nowy Jork (New York Festivals) - Czas Honoru - Srebrny Medal w kategorii: akcja
2010 - Houston (WorldFest Independent Film Festival) - Czas Honoru - Platinum Award
1998 - Nagroda Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu w 1998 roku za spektakl ?A Little Requiem for Kantor?

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni