Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Nędznicy (Les Miserables)

30 Grudzień 2012, 19:45 
Kompozytor: Claude-Michel Schönberg

Rok wydania: 2012
Wydawca: Universal Republic

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Nędznicy (Les Miserables)

 Kup tę płytę w:

iTunes za 9.99
Chociaż wybitni aktorzy, występujący w Nędznikach nie są wokalistami, reżyser Tom Hooper znalazł genialny w swej prostocie sposób, żeby odwrócić uwagę widza od ich niedostatków wokalnych. Filmując swoich bohaterów niemal wyłącznie w bliskich planach, wyeksponował mimiczną ekspresję aktorów. Niektóre kreacje zasługują na najbardziej prestiżowe nagrody - zwłaszcza Anne Hathaway i Hugh Jackmana, których sugestywna i przejmująca gra porusza do łez. Nędzicy zachwycają perfekcyjną realizacją. Zdjęcia (ruchliwa kamera, nietypowe ujęcia twarzy), charakteryzacja (chore twarze paryskiej biedoty - majstersztyk!), kostiumy i scenografia znakomicie oddają realia dziewiętnastowiecznej Francji, a jednocześnie wpasowują się w umowną musicalową konwencję. Jedna z najlepszych produkcji mijającego sezonu.

Jak na ironię, najsłabszą stroną filmu jest muzyka, a raczej jej wykonanie, które w tym wypadku musi decydować o ocenie soundtracku. Nędznicy Hoopera są bowiem adaptacją słynnego musicalu scenicznego Claude`a-Michela Schönberga z 1980 roku, prawie w całości opartą na oryginalnym materiale muzycznym. Każdy, kto sięga po płytę z nowymi interpretacjami znanych piosenek, może oczekiwać dobrych wrażeń, w tym wypadku szczególnie, bo soundtrack pochodzi z wielkiej i głośnej produkcji. Niestety, o ile w filmie występy aktorów wzruszają, o tyle na płycie, ograniczone do warstwy dźwiękowej, wzbudzają spore wątpliwości. Wszystkie partie śpiewane wykonano na planie, a nie w studiu, po zakończeniu zdjęć, co oczywiście dodało kreacjom wiarygodności, ale w oderwaniu od obrazu słuchanie doskonałych aktorsko, a miernych wokalnie wykonań znanych utworów nie sprawia przyjemności, a przeciwnie - irytuje. Dlatego wydawanie ścieżki dźwiękowej z Nędzników na płycie uważam za błąd, gdyż słuchanie albumu przed seansem może zniechęcić do obejrzenia filmu.

Do Nędzników Hoopera Claude-Michel Schönberg napisał nową piosenkę - Suddenly - którą krytycy filmowi uważają za oscarowego pewniaka. Według mnie jest to banalny utwór, oparty na oklepanych musicalowych rozwiązaniach, zarówno jeśli chodzi o harmonię, jak i melodykę. Wykonuje go Hugh Jackman - w sposób poruszający, ale bardzo aktorski, często gubiąc linię melodyczną na rzecz innych środków wyrazu. Dlatego jego kunszt, podobnie jak pozostałych aktorów, w pełni docenimy w kinie.

Soundtrack z Nędzników uważam za niepotrzebny, za to gorąco polecam film. Jeśli po obejrzeniu dzieła Hoopera będziecie chcieli wracać do interpretacji Hathaway, Jackmana, Crowe`a i innych artystów, radziłbym nie kupować soundtracku, tylko poczekać, aż film wyjdzie na DVD.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Hugh Jackman, Russell Crowe & Convicts - Look Down (2:22)
2. Hugh Jackman & Colm Wilkinson - The Bishop (1:35)
3. Hugh Jackman - Valjean`s Soliloquy (3:19)
4. Hugh Jackman, Anne Hathaway, Factory Girls & Cast - At The End Of The Day (4:27)
5. Anne Hathaway - I Dreamed A Dream (4:38)
6. Hugh Jackman & Russell Crowe - The Confrontation (1:56)
7. Isabelle Allen - Castle On A Cloud (1:12)
8. Sacha Baron Cohen, Helena Bonham Carter & Cast - Master Of The House (4:52)
9. Hugh Jackman - Suddenly (2:33)
10. Russell Crowe - Stars (3:01)
11. Eddie Redmayne, Aaron Tveit & Students - ABC Cafe / Red and Black (4:22)
12. Amanda Seyfried, Eddie Redmayne & Samantha Barks - In My Life / A Heart Full of Love (3:13)
13. Samantha Barks - On My Own (3:12)
14. Cast Of Les Miserables - One Day More (3:40)
15. Eddie Redmayne, Daniel Huttlestone & Students - Drink With Me (1:42)
16. Hugh Jackman - Bring Him Home (3:38)
17. Students & Cast Of Les Miserables - The Final Battle (3:17)
18. Russell Crowe - Javert`s Suicide (3:01)
19. Eddie Redmayne - Empty Chairs At Empty Tables (3:13)
20. Cast Of Les Miserables - Epilogue (6:20)

Razem: 65:30

Komentarze czytelników: