Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Spring Breakers

22 Marzec 2013, 14:50 
Kompozytor: Cliff Martinez, Skrillex

Rok wydania: 2013
Wydawca: Big Beat

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Spring Breakers

 Kup tę płytę w:

iTunes za 10.99
Film Spring Breakers Harmony Korine`a budzi mój szacunek z dwóch powodów. Świat zdemoralizowanej młodzieży, karmiącej się popkulturą w najgorszym wydaniu, został w nim przedstawiony w sposób wiarygodny, ale dla widza nieodstręczający. Obserwujemy ciąg niekończących się imprez, na których królują alkohol, narkotyki i seks. Przeplatające się obrazki młodzieńczej autodestrukcji, wyuzdania i prymitywizmu wzbudzają ciekawość, bo budują historię z wyraźnym przesłaniem, historię bohaterów, z którymi możemy się utożsamić. Jest to zdrowa ciekawość, Korine bowiem nie uległ pokusie fetyszyzowania ordynarnego melanżu, mimo że zastosował wiele interesujących i efektownych zabiegów formalno-stylistycznych. Widz nie będzie mieć wątpliwości, że ma do czynienia z ostrą, momentami satyryczną krytyką współczesnej popkultury. Spring Breakers powinni obejrzeć entuzjaści kina Wojciecha Smarzowskiego, który, piętrząc wszelkie obrzydliwości tego świata, przekracza granice absurdu, w efekcie kręcąc filmy o niczym. Korine nie zapomina, że widz musi móc utożsamić się z bohaterem, nawet tym najpodlejszym, aby przesłanie dzieła stało się dla niego czytelne. Konstruuje więc ciekawe postaci, takie jak groteskowy gangster Alien, z jasnych dla widza powodów walczący ze swoim dawnym przyjacielem. Scenariusz, głupcze! Wirtuozi reżyserii i mistrzowie formy - uczcie się od Korine`a!

Mówiąc o ścieżce dźwiękowej Spring Breakers, musimy przejść do warstwy czysto estetycznej, chociaż należy podkreślić, że muzyka wzmacnia przesłanie dzieła. Stworzona przez Skrillexa i Cliffa Martineza mieszanka muzyki elektronicznej - dubstepu, house, techno - jest bardzo bogata, ale podczas seansu nie ekscytuje. I dobrze, ponieważ możemy spojrzeć na przedstawiony świat z dystansu, rozumiemy, ale nie współodczuwamy podniet bohaterów. Najdynamiczniejsze utwory Skrllexa, chociaż zawierają charakterystyczne dla niego brzemienia i motywy, są agresywne i zimne (za wyjątkiem hitu Scary Monsters and Nice Sprites). Wymagają więc one filmowego kontekstu, dlatego zakup płyty radziłbym dobrze rozważyć. Tym bardziej że muzyka ilustracyjna Cliffa Martineza w oderwaniu od obrazu nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Martinez powtarza w niej ambientowe oniryczne brzemienia z wcześniejszego Drive, nie wnosząc wiele nowego. Dużo ciekawsza wydała mi się jego Epidemia strachu, oferująca szeroki wachlarz emocjonujących *beatów i oryginalnych aranżacji. Na pewno jednak miłośnicy muzyki elektronicznej odnajdą na płycie sporo atrakcji.

Niewątpliwie muzyka Skrillexa i Martineza odgrywa dużą rolę w filmie. Dynamizuje obrazy i wzmacnia oryginalną strukturę dzieła. Na uwagę zasługuje również błyskotliwy dobór istniejących piosenek, zwłaszcza użycie utworu Britney Spears w zaskakującym, trochę Tarantinowskim finale. Wszystkim polecam film, a płytę - głównie fanom Skrillexa. Zresztą, rozważcie sami po seansie.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

01. Skrillex - Scary Monsters and Nice Sprites
02. Cliff Martinez & Skrillex - Rise And Shine Little Bitch
03. Cliff Martinez - Pretend It`s A Video Game
04. Skrillex - With You, Friends (Long Drive)
05. Dangeruss & James Franco - Hangin` With Da Dopeboys
06. Cliff Martinez & Skrillex - Bikinis & Big Booties Y`all
07. Cliff Martinez - Never Gonna Get This Pussy
08. Birdy Nam Nam - Goin` In (Skrillex Goin` Down Remix)
09. Waka Flocka Flame - Fuck This Industry
10. Skrillex - Smell This Money (Original Mix)
11. Skrillex - Park Smoke
12. Gucci Mane (feat. Waka Flocka Flame) Young Niggas
13. Cliff Martinez - Your Friends Ain`t Gonna Leave With You
14. Skrillex - Ride Home
15. Meek Mill, Pill, Torch & Rick Ross (feat. French Montana) - Big Bank
16. Cliff Martinez & Skrillex - Son Of Scary Monsters
17. Cliff Martinez - Big ‘Ol Scardy Pants
18. Skrillex - Scary Monsters on Strings
19. Ellie Goulding - Lights


Komentarze czytelników:

Mefisto:

Moja ocena:

Jam tam ledwo przez album przebrnąłem - za długi, zbyt monotonny i zlewający się w jedno hałas wymieszany z nijakim minimalizmem. Pozostaje wierzyć, że w filmie faktycznie ma to sens, aczkolwiek pozostaję mocno sceptyczny odnośnie oceny muzyki w obrazie, skoro tam "nie ekscytuje".

Radzimir:

Moja ocena:

Ciężki i dość nierówny album. O ile jeszcze piosenki i niektóre kompozycje Skrillexa dają radę, o tyle Martinez zaczyna lekko przynudzać i za bardzo zajeżdża Drivem. Raczej na własne ryzyko.

EwilEw:

Moja ocena:

A ja uważam, że razem z filmem muzyka Martineza tworzy doskonałą całość. Zupełnie inaczej się ją odbiera. Plus i film warty zobaczenia.

Uciułana:

Moja ocena:

Świetne uzupełnienie filmu Spring Brakers. Razem ze stroną wizualną i połamanym scenariuszem tworzą naprawdę dobre półtorej godziny filmu. Nie myślałam, że skrillex może być znośny ale jak widac, może :)