Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Star Trek: Pokolenia (Star Trek: Generations)

15 Czerwiec 2002, 16:29 
Kompozytor: Dennis McCarthy

Rok wydania: 1994
Wydawca: GNP Crescendo

Muzyka na płycie:
Star Trek: Pokolenia (Star Trek: Generations)

Ten film był przełomowym dla serii Star Trek, a to przez pojawienie się nowych bohaterów, których dotychczas można było oglądać jedynie w serialach. Trudno mówić o sukcesie filmu w Polsce, powodów tego było wiele. Co innego na świecie, film miał sporą widownię, oczywiście w większości, fanów sagi. Muzyka jednak nie odniosła dużego sukcesu.

Wcześniej Dennis McCarthy komponował muzykę do dwóch seriali z serii Star Trek, a były to: Następne Pokolenie oraz Deep Space Nine. McCarthy chciał spróbować czegoś większego i skomponować muzykę do filmu pełnometrażowego. Z pewnością nie było to zadanie łatwe, choćby ze względu na jego poprzedników, jak: Jerry Goldsmith czy James Horner, którzy są "wielkimi" tej dziedziny.

Opinie na temat tego soundtracka są różne, mnie ta muzyka naprawdę się spodobała. Całość jest dość zróżnicowana, utrzymana w stylu tego kompozytora, oczywiście z przewijającym się muzycznym tematem przewodnim serii Star Trek. Są tu utwory dynamiczne i spokojne, mroczne i nastrojowe. Pomimo silnie ilustracyjnego charakteru, partytura ta świetnie daje sobie radę jako "samodzielne" dzieło o niepowtarzalnym klimacie. Na szczególne uznanie, moim zdaniem, zasługuje utwór 10: The Nexus. Początkowo mroczny, zmienia się w utwór niemalże sielankowy, o naprawdę ciekawych brzmieniach, od ciężkich, "wgryzających" się w umysł, po lekkie, płynące. Całość wywarła na mnie duże wrażenie, stąd wysoka ocena, ale nie najwyższa, bo uważam, że całość jest zbyt podobna do utworów, które można usłyszeć w serialach. *metra

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Overture - 4:11
2. Main Title - 2:51
3. Enterprise B / Kirk Saves Day - 3:12
4. Deck 15 - 1:38
5. Time Is Running Out - 1:10
6. Prisoner Exchange - 2:56
7. Outgunned - 3:19
8. Out Of Control / The Crash - 2:03
9. Coming To Rest - 0:57
10. The Nexus / A Christmas Hug - 7:04
11. Jumping The Ravine - 1:35
12. Two Captains - 1:31
13. The Final Fight - 6:13
14. Kirks Death - 2:43
15. To Live Forever - 2:38

Razem: 44:01

Komentarze czytelników: