Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Wiedźmin

26 Wrzesień 2002, 18:11 
Kompozytor: Grzegorz Ciechowski

Rok wydania: 2001
Wydawca: Pomaton EMI

Muzyka na płycie:
Wiedźmin

Jeśli chodzi o ten film, to przychodzi mi na myśl jedno słowo: kicz. Natomiast muzykę do filmu mogę określić jako wybitne dzieło. Jest to muzyka nowatorska jak na kino polskie. Na soundtracku znalazło się ponad 20 utworów o mrocznej, świetnie pasującej do gatunku fantasy atmosferze. Wokalnie udzielają się przede wszystkim: Alicja DeRota Węgorzewska, śpiewająca mezzosopranem, oraz męski chór Kairos pod kierownictwem Borysa Somerschafa. Ciechowskiemu w nagraniach towarzyszyli ponadto m.in. koledzy z zespołu oraz skrzypek Michael Jones.

Pomysł na soundtrack do "Wiedźmina" był dość prosty, ale skuteczny. Do zilustrowania świata fantasy posłużyło połączenie muzyki etnicznej z sakralną muzyką dawną. Transowe rytmy wybijane przez bębny, męski chór oraz żeński głos operowy tworzą sugestywne tło dla baśniowej sagi. Promujący film utwór śpiewany przez Roberta Gawlińskiego to rzecz z całkiem innej bajki i, podobnie jak fragmenty śpiewane przez Zbigniewa Zamachowskiego, nie współbrzmi z resztą płyty.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Wiedźmin
2. Pocałunek Yennefer
3. Zew wilka
4. Pierwsza rada Jaskra
5. Oniria
6. Lawina
7. Sen Yen
8. Druga rada Jaskra
9. Odnajdę Cię Ciri
10. Uciekajcie!
11. Trzecia rada Jaskra
12. Koniec z bandą Renfri
13. Jak gwiazdy nad traktem
14. Śmierć Renfri
15. Bajka dla małej driady
16. Leczenie ran
17. Karczma w Blaviken
18. Zapachniało jesienią
19. Ballada dla Yen
20. Czwarta rada Jaskra
21. Ratuj, Wiedźminie
22. Nie pokonasz miłości

Komentarze czytelników:

Kazaam:

Moja ocena:

Sciezka bardzo mi sie podoba. Nie ma jakichs ciaglych powtorek tych samych rytmow i motywow. Mowiac szczerze to to jest jedyna sciezka przy ktorej nie tylko nie wstydze sie ze jestem polakiem ale czuje sie z tego dumny.

Pawlinda:

Moja ocena:

Zgadzam sie z recenzentem, ta płyta jest czymś wyjątkowym na polskim rynku muzyki filmowej. Muzyka bardzo etniczna, klimatyczna, ładne chóry a i piosenki p.Zamachowskiego są według mnie ciekawym urozmaiceniem muzyki ilustracyjnej.

MZ:

Moja ocena:

Doskonała ścieżka, z całą pewnością jedna z najlepszych polskich płyt z muzyką filmową. Szkoda tylko, że była to ostatnia kompozycja Ciechowskiego, no i szkoda, że film tak kiepski...

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Bardzo dobra płyta. Fenomenalny kawałek Gawlińskiego, jeden z najlepszych w historii polskich piosenek filmowych. Ostatnia praca Ciechowskiego i kolejny przykład doskonałego "pożegnania z bronią", że tak powiem. W sumie można powiedzieć, że ten score to już w jakiejś mierze klasyk, przynajmniej dla mnie.

http://www.northim.blox.pl:

Moja ocena:

Jak dla mnie zamachowski wspaniale zaśpiewał w radach oraz w genialnym "Zapachniało jesienią". Dla niektórych być może zbyt nudno i monotonnie, ale jest wbrew pozorom, rytmicznie, agresywnie i bardzo przyjemnie dla ucha.


  Do tej recenzji są jeszcze 3 komentarze -> Pokaż wszystkie