Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  
 
Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Za wszelką cenę (Million Dollar Baby)

31 Marzec 2005, 14:53 
Kompozytor: Clint Eastwood

Rok wydania: 2005
Wydawca: Varese Sarabande

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Za wszelką cenę (Million Dollar Baby)

Najnowszy film Clinta Eastwooda "Za wszelką cenę" opowiada historię pewnej upartej bokserki (Hilary Swank), którą mimo uprzedzeń zaczyna ćwiczyć podstarzały trener (reżyser, jak zwykle w swoich filmach, w głównej roli obsadził siebie). Kiedy ambitna dziewczyna dochodzi ciężką pracą do upragnionych sukcesów, zostaje w jednej z walk ciężko ranna. O ile do tego momentu opowieść może się wydać schematyczna, to w dalszej części przeradza się w niezwykle emocjonalne, piękne i dojrzałe kino. Reżyser, konstruując po mistrzowsku fabułę, wpływa na uczucia widza, pozwalając mu jednocześnie zająć własne stanowisko wobec poruszonego problemu. Film zmusza do refleksji i jeszcze długo po obejrzeniu zaprząta naszą uwagę. Jest w nim bowiem tak sugestywnie ukazana sprawa eutanazji, że trudno pozostać na nią obojętnym. Przyczyniło się do tego również fenomenalne aktorstwo. Duet Eastwood - Freeman jest popisowy. "Za wszelką cenę" otrzymało w pełni zasłużone najważniejsze Oscary, w tym za najlepszy film, reżyserię i bardzo przekonującą kreację aktorską Hilary Swank.

Clint Eastwood jest nie tylko wybitnym reżyserem i aktorem, ale również kompozytorem muzyki. Wprawdzie do swoich wcześniejszych filmów pisał najczęściej piosenki, a stworzenie całej ilustracji muzycznej powierzał innym artystom, ale już w przypadku "Million Dollar Baby" wszystkie dźwięki są jego autorstwa. Choć tu akurat muzyki jest niewiele i pełni raczej funkcję dyskretnego tła. Jednak bez tego tła film wiele by stracił. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie do niego innej oprawy muzycznej. Niestety ma ona również wady, zmuszające do wystawienia niewysokiej oceny.

Soundtrack utrzymany jest w bardzo spokojnym, łagodnym nastroju i oparty na jednym, krótkim temacie. Ów temat, bardzo klasycznie rozpisany, kompozytor zaaranżował na fortepian oraz instrumenty smyczkowe, czasem melodię "przejmuje" gitara akustyczna. *Faktura jest tu bardzo skromna, partia fortepianu to tylko jeden głos, bez żadnych akordów, nawet dwudźwięków, *smyczki natomiast stanowią prostą podstawę harmoniczną. Mimo to słucha się tego bardzo przyjemnie. Resztę płyty wypełniają krótkie wstawki gitary solo, dwie dosyć archaiczne piosenki rock&rollowo - bluesowe skomponowane przez Kyle`a Eastwooda i Michaela Stevensa ("Boxing Baby" oraz "Blue Diner") a także dwa czysto ilustracyjne utwory dramatyczne ("Blue Bear", "Frankie Horrified"), mające pełen niepokoju charakter, ale zaaranżowany tak samo jak inne pozycje.

Całość prezentowałaby się całkiem dobrze, gdyby nie to, że omawiany na początku motyw w kółko się powtarza, przez co wielu słuchaczy może nużyć. Bo o ile w filmie, w którym procent muzyki jest niewielki, powtórek się nie dostrzega, to słuchając płyty, można odnieść wrażenie, że większość utworów zostało na niej zamieszczonych tylko po to, żeby zapchać nimi czas. Jednak z drugiej strony uważam, że soundtrack skierowany jest wyłącznie do ludzi, którzy "Za wszelką cenę" obejrzeli. Sama muzyczna ilustracja może im przypomnieć najlepsze sceny z filmu, zmusić do ponownych refleksji, wreszcie przywołać te emocje, które przeżywali w kinie. Właśnie dlatego trudno mi ją było drobiazgowo analizować, gdyż i ja ciągle zapominałem o wszystkich oczywistych wadach kompozycji i przeżywałem na nowo sceny z filmu Eastwooda. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla słuchacza nie zaznajomionego z filmem sama muzyka będzie mało atrakcyjna, stąd stosunkowo niska ocena.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Blue Morgan (Opening Titles) - 0:40
2. It`s Nice Viewing - 0:57
3. Boxing Baby - 2:25
4. Boxing Montage - 2:44
5. Pick Up Money - 0:57
6. Nice Working With You - 1:37
7. The Letters - 1:20
8. Blue Diner - 3:35
9. Deep In Thought - 1:53
10. Driving - 1:38
11. Blue Bear - 0:43
12. Frankie Horrified - 1:07
13. They`re Amateurs - 1:16
14. May Have To Lose It - 1:08
15. Maggie`s Plea - 2:56
16. Frankie`s Dillema - 1:09
17. Frankie`s Decision - 1:09
18. Lethal Dose - 1:57
19. Frankie`s Office - 1:05
20. Blue Morgan (End Credits) - 4:29

Razem: 34:45Komentarze czytelników:

MaciekG.:

Moja ocena:

U mnie ocena będzie jeszcze niżej bo już dawno nie nudziłem się tak przy słuchaniu muzyki jak przy tej płycie. I jakoś tak dziwnie mi z powodu tego że kompozytorem muzyki jest tu aktor i reżyser. Troche mnie to drażni. Muzyka ta również wogóle niepodobała się w filmie. Clint powinien powierzyć pisanie muzyki do tego filmu kompozytorowi który zna się na rzeczy. Bo niestety moim skromnym zdaniem mu niewyszło. Pozdrawiam. Ocena to pół gwiazdki za ładną okładkę (ale jestem no nie).

MZ:

Moja ocena:

Okładka rzeczywiście ładna, ale czy muzyka rzeczywiście taka zła? Moim zdaniem muzyka jest bardzo delikatna i dobrze współgra z filmem. Słuchając płyty, można sobie przypomnieć sceny z filmu. Ogółem - nie najgorzej.

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Jedna z tych partytur, która sprawdza się raczej w filmie. Na płycie sa momenty gdzie można usnąć, ale to zależy od nastroju.. Jak zawsze zresztą :) Dla mnie to przyjemne granie...

Rafalski:

Moja ocena:

Cóż, w tym rewelacyjnym filmie muzyka Eastwooda brzmi bardzo dobrze, jednak podejrzewam, że na płycie nie byłbym w stanie za bardzo tego słuchać. **** za score w filmie, ** na płycie.

Olek Dębicz:

Moja ocena:

...czyli średnia: *** :)