Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ) / Passion

09 Sierpień 2003, 17:57 
Kompozytor: Peter Gabriel

Rok wydania: 1989 / 200
Wydawca: Geffen

Muzyka na płycie:
Ostatnie kuszenie Chrystusa (The Last Temptation of Christ) / Passion

Peter Gabriel - niezwykle utalentowany, kreatywny artysta, bardzo otwarty na wszelkie style muzyczne i najróżniejsze kultury. Zaczynał od rocka progresywnego w Genesis, później z podobną muzyką zaczął nagrywać swoje solowe albumy - nie bez powodu jego muzykę czasem określano mianem ?inteligentnego rocka? - czasem absurdalne, dziwne teksty, oryginalność, ciągła gonitwa za nowinkami technicznymi sprawiają, że jego nazwisko jest, a przynajmniej powinno być, znane każdemu miłośnikowi ambitnej muzyki. Nic więc dziwnego, że jeden z największych reżyserów światowej klasy Martin Scorsese (znany chociażby z takich rarytasów jak Taxi Driver) właśnie Gabriela poprosił o nagranie ścieżki dźwiękowej do jego kontrowersyjnego filmu Ostatnie kuszenie Chrystusa.

Niestety w Polsce tylko szczęśliwi posiadacze odtwarzaczy DVD mogą poznać ten "zakazany", a jednak genialny film. Mnie się to udało. I cóż mogę powiedzieć - nie wyobrażam sobie tego obrazu bez tak wspaniałej muzyki. Wiele osób twierdzi, iż płyta Passion (bo soundtrack jest jednocześnie "osobnym" albumem Petera) ich przeraża. Nie da się ukryć, że nie znajdziemy na niej skocznych melodyjek w tonacji durowej, ale jakże klimatyczne są te utwory! Przede wszystkim jest to po prostu muzyka Petera Gabriela - a więc bardzo eklektyczna. Znajdziemy na niej wiele brzmień charakterystycznych dla wschodniej, żydowskiej kultury, ale nie tylko. Użycie instrumentów afrykańskich, czy europejskich wypełnia brzmieniowo każdy utwór tak, że słuchając ich nie jestem wstanie nie myśleć o tej płycie, jak o prawdziwym geniuszu muzycznym. I gdyby jeszcze tego było mało, mamy do dyspozycji całą galerię wokali - Yossou N`Dour, Nusrat Fateh Ali Khan czy sam Gabriel. To wszystko składa się na 21 wyjątkowych utworów - szybszych, nostalgicznych, melancholijnych, słowem: zróżnicowanych, nie pozwalających ani na moment monotonii. Jest tu bowiem przesycony energią Different Drum (zgodnie z tytułem wyróżniający się przede wszystkim uderzeniami w bębny), chóralny With This Love (Choir), spokojny i tajemniczy Zaar (do którego z resztą został nakręcony interesujący klip), elektronyczny In doubt... wymieniać tak można aż do numeru 21. gdyż jak pisałam już wcześniej każdy z tych utworów jest inny, na swój sposób genialny.

Chociaż płyta ma już prawie 20 lat, wciąż może konkurować z najnowszymi wydawnictwami muzycznymi. Mój egzemplarz albumu został przesłuchany już tyle razy, że zastanawiam się jak to możliwe, iż krążek w ogóle jeszcze kręci się w odtwarzaczu, a ciągle poznaje go od nowa, wciąż jest to dla mnie nie odkryty teren. Niezaprzeczalnie jest to muzyka, obok której nie można przejść obojętnie. Więcej - to muzyka, którą trzeba znać.

Recenzję napisał(a): Katarzyna Paluch   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

1. The Feeling Begins - 3:59
2. Gethsemane - 1:25
3. Of These, Hope - 3:55
4. Lazarus Raised - 1:25
5. Of These, Hope - Reprise - 2:44
6. In Doubt - 1:32
7. A Different Drum - 4:40
8. Zaar - 4:53
9. Troubled - 2:55
10. Open - 3:27
11. Before Night Falls - 2:18
12. With This Love - 3:40
13. Sandstorm - 3:01
14. Stigmata - 2:28
15. Passion - 7:38
16. With This Love - Choir - 3:20
17. Wall Of Breath - 2:29
18. Promise Of Shadows - 2:13
19. Distured - 3:35
20. It Is Accomplished - 2:55
21. Bread And Wine - 2:21

Razem: 62:13

Komentarze czytelników:

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Cudowny film! Równie genialna muzyka! Całkowicie zgadzam sie z Kasią :) Można nie lubić Petera Gabriela (ja zbytnio nie lubię tego pana) ale ten album powinien choć raz przesłuchać każdy prawdziwy i szanujący się miłośnik muzyki filmowej. Nie znać muzyki z tego filmu to tak jak nie znać np. "James Bond Theme" czy "Gwiezdnych Wojen". Naprawdę pozycja obowiązkowa! Jedynie co nie podoba mi sie w tym soundtracku to przednia okładka - jakaś taka nijaka, choć na pewno oddaje klimat filmu. //P.S : film jest rzeczywiście ciężki do zdobycia, jednak ja znalazłem go w wypożyczalni kaset wideo. Kopia nie była może pierwszej młodości ale film oglądnęłem i nie byłem zawiedziony.

Szymon Jagodziński:

Moja ocena:
bez oceny

A więc chyba nie jestem prawdziwym i szanującym się miłośnikiem muzyki filmowej. Ale porównywanie "Ostatniego Kuszenia Chrystusa" do tematów przewodnich z filmów "James Bond" i "Gwiezdne Wojny" to już "lekka" przesada. Rozumiem uwielbienie niektórych osób względem tego soundtracku i szanuję to. Ale kto dał im prawo do oceniania innych - "jeśli tego nie słuchałeś to nie jesteś poważnym znawcą muzyki filmowej"

Adam Krysiński:

Moja ocena:

A czy Szymonie ta muzyka jest tak diametralnie gorsza od tych bondów czy gwiezdnych wojen - oczywiście jest to zupełnie inna tematyka ale i tak muzyka jest boska. I wcale nie jestem tak strasznym wielbicielem Gabriela i tego albumu. Wielbię to ja soundtracki z filmów o Bondzie oraz dzieła Johna Barryego :))

Adrian:

Moja ocena:

Nie oceniajmy tego albumu tylko przez pryzmat muzyki filmowej, oceniajmy go jako MUZYKĘ samą w sobie. Peter Gabriel tworzy fascynującą, porywającą, oryginalną muzykę, nie boi się muzycznych wyzwań, a przez to tworzy dzieła, które wciąż na nowo intrygują. "Passion" to jedno z jego największych osiągnięć - muzyka, która nie chce opuścić naszego odtwarzacza. Fascynujące dzieło. Obok muzyki z "Ptaśka" to dla mnie największe muzyczno-filmowe osiągnięcia Petera Gabriela, a jednocześnie jedne z największych osiągnieć jeśli chodzi o muzykę filmową.

Jacek:

Moja ocena:

Wybitna płyta. Peter Gabriel jako jedyny potrafi przemówić do mojego serca w tak przejmujący sposób. "The Passion" to dzieło oryginalne, porywające, wprowadzające w stan transu, zwalające z nóg emocjonalną siłą. Dzieło Mistrza.


  Do tej recenzji są jeszcze 3 komentarze -> Pokaż wszystkie