Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Plaga (The Reaping)

06 Maj 2007, 14:02 
Kompozytor: John Frizzell

Rok wydania: 2007
Wydawca: Varese Sarabande

Muzyka na płycie:
Plaga (The Reaping)

Odtwarzaj / Zatrzymaj

Zwykle kiedy dostaję do rąk soundtrack z ciemną okładką przedstawiającą jakiś mroczny obraz z ?wypalonym? albo ?zakrwawionym? tytułem, od razu wiem, że wysłucham ilustracji horroru tak samo banalnej, jak jego plakat. Od jakiegoś czasu bowiem kompozytorzy muzyki do filmów z tego gatunku nie proponują niczego ciekawego, wciąż bazują na oklepanych rozwiązaniach w budowaniu napięcia i atmosfery zagrożenia. Dlatego właśnie niechętnie sięgam po każdą kolejną płytę z ?dźwiękową produkcją strachu?.

Jak jest w przypadku ilustracji jednego z ostatnich horrorów, Plagi Stephena Hopkinsa, autorstwa Johna Frizzella? Na pewno lepiej niż przypuszczałem. Muzyka amerykańskiego kompozytora, któremu kino grozy nie jest obce (napisał partytury m.in. do Opętania, Trzynastu Duchów czy Statku Widmo) na szczęście może funkcjonować w oderwaniu od obrazu. Wynika to z tego, że artysta nie stworzył elektronicznej ściany dźwięku - tak dzisiaj częstej - lecz zadbał o tematy i odrębność brzmieniową. Dzięki temu Plaga, choć w dużej mierze banalna, ma w sobie coś charakterystycznego, co wyróżnia ją wśród całej masy tego typu kompozycji z Hollywood.

Już pierwszy utwór albumu, The Incident in Chile, zaciekawia zastosowanym instrumentarium. Na niepokojącą melodię skrzypiec, grających w wysokich rejestrach, nakładają się rozłożone akordy rzadko stosowanej gitary akustycznej, która natychmiast przywodzi na myśl teksańskie miasteczko, w którym rozgrywa się akcja filmu. Niestety po kilku minutach intrygująca muzyka zamienia się w sztampę - słyszymy delikatny, ale zarazem budzący grozę motyw fortepianu, tak typowy dla ilustracji horrorów. Podobnie jest w kolejnym utworze, The Call From Costigan - słuchamy całkiem interesującego tematu fortepianu w gęstej, ciepłej harmonii smyczków, by zaraz zostać zaatakowanym agresywną elektroniką w stylu *Media Ventures.

I tak na zmianę przez całą płytę. Szkoda, że Frizzell nie rozwinął tych wszystkich pomysłów muzycznych, które uatrakcyjniły soundtrack i uwolniły go od totalnej sztampy. Bo pomimo kilku trochę inaczej zinstrumentowanych motywów i tematów, Plagę i tak w dużej mierze wypełniają harmoniczne i brzmieniowe klisze.

Recenzję napisał(a): Aleksander Dębicz   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:
Wczytywanie ...


Lista utworów:

1. The Incident In Chile - 01:54
2. The Call From Costigan - 02:16
3. Trip To Haven - 02:47
4. River Of Blood - 02:01
5. Katherine Encounters Lauren - 02:08
6. Plague Of Flies - 03:47
7. Katherine`s Story - 02:36
8. Katherine`s Faith - 02:37
9. Katherine Reaches For Lauren - 01:23
10. Why Not? - 01:59
11. Livestock - 01:07
12. Katherine Believes/Costigan Burns - 04:34
13. The Sacrifice Room - 01:57
14. Flowing Blood - 01:56
15. Locusts - 01:55
16. Ben Is Dead/The Confrontation - 01:59
17. The Darkness - 01:47
18. God Intervenes - 02:53
19. The Boy - 04:45
20. The Reaping Title Sequence - 01:58

Razem: 48:19

Komentarze czytelników:

Rafalski:

Moja ocena:

Świetny chór, dużo ciekawych pomysłów. Znakomita ilustracja horroru.

Adam Krysiński:

Moja ocena:
bez oceny

Hmm... 700 recka :) Plaga , fajny tytuł jak na taki jubileusz? :P

Majkel78:

Moja ocena:

Dość nieadekwatne ocienienie tego soundtracku w porównaniu z P.O.T.C. 3. Oba dostały 3. Jakoś trudno mi się z tym zgodzić. Muzyka Zimmera jest dużo lepsza.

Rafalski:

Moja ocena:

ja myślę że najbardziej nieadekwatne jest porównywanie Plagi z Piratami3.