Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  



Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:



Zapisz

Jest program 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

26 Luty 2015, 10:05

Ogłoszono program tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Kolejny raz odbędzie się on przy udziale znakomitych kompozytorów filmowych, bo nazwisk takich jak: Michael Giacchino, Patrick Doyle, Stephen Warbeck, Elliot Goldenthal czy Ramin Djawadi z pewnością fanom muzyki filmowej przedstawiać nie trzeba. Jednak gości i atrakcji na festiwalu będzie więcej...




Tegoroczna, 8. już edycja Festiwalu Muzyki Filmowej to eksplozja różnorodności, ekskluzywne gale i emocje towarzyszące przyznawaniu nagród dla kompozytorów. Fani muzyki filmowej odkryją muzyczny świat kultowych gier video. Po raz pierwszy w Europie wystąpi zespół Critical Hit skupiający najlepszych solistów tego nurtu. FMF to także ekskluzywne gale: Scoring4Wajda — z muzyką mistrzów: Kilara, Mykietyna, Komedy i Pendereckiego, Szekspir Symfonicznie, podczas której zabrzmią utwory Elliota Goldenthala, Patricka Doyle`a, Stephena Warbecka i Jocelyn Pook, Międzynarodowa Gala Serialii, wreszcie monumentalny Star Trek (2009) z muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo w wielkim finale festiwalu.


A oto szczegółowy program festiwalu:

27 maja (środa), godz. 20:00, Kino Kijów.Centrum

Video game show: Critical Hit

Liczący już ponad 40 lat rynek gier video to nie tylko legendarne tytuły, fantastyczne historie, kultowe postaci czy dynamiczny rozwój technologii, ale także szczególny i odrębny nurt muzyki funkcjonalnej. Nikogo nie dziwi więc fakt, że świat gier video ma także swoich muzycznych superbohaterów. Jednym z nich jest Jason Hayes — naczelny kompozytor wytwórni Blizzard, twórca muzyki do m.inStarcraft, Warcraft czy kultowego World of Warcraft. To właśnie Hayes powołał do życia zespół Critical Hit, skupiając wokół siebie solistów, którzy na co dzień nagrywają muzykę do najważniejszych produkcji filmowych i gier video. To prawdziwa plejada osobowości, z których każda ma swoje odrębne fankluby: Sara Andon (flet), Jason Hayes (syntezatory), Tina Guo (wiolonczela elektryczna), Caroline Campbell (skrzypce), Kevin Dooley (perkusja), Salome Scheidegger (fortepian). Na pierwszym koncercie w Europie i jedynym w Polsce do zespołu dołączy Aleksander Milwiw-Baron (gitara elektryczna). W programie koncertu zabrzmią nowe aranżacje tematów muzycznych do mrocznego Diablo II, epickiego The Elder Scrolls V: Skyrim, a także efektowne tematy z World of Warcraft, Final Fantasy, Legend of Zelda, Kingdom Hearts i Metal Gear Solid. Nie zabraknie także klasycznych tematów gier: Tetris, PokémonSuper Mario i Angry Birds.

 

28 maja (czwartek), godz. 19:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda

Scoring4Wajda to pierwszy z cyklu koncertów poświęconych muzyce tworzonej do obrazów najwybitniejszych polskich reżyserów. Koncert będzie próbą opowiedzenia dorobku wybitnego reżysera poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w filmach oraz osobowości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas gali zabrzmią specjalnie przygotowane suity koncertowe tak znakomitych twórców jak: Stanisław Radwan, Wojciech Kilar, Zygmunt Konieczny, Krzysztof Komeda, Andrzej Korzyński, Paweł Mykietyn czy Krzysztof Penderecki. W programie znajdzie się muzyka pisana do filmów i spektakli Wajdy, m.in.: WeselaZiemi ObiecanejPana TadeuszaZemstySmugi cieniaNocy listopadowejNiewinnych CzarodziejówPolowania na muchyCzłowieka z marmuruTataraku i Katynia— Bogactwo muzyki w filmach Wajdy jest ogromne: od tańców ludowych, poprzez muzykę teatralną, jazz i big beat, po muzykę kameralną, eksperymentalną i elektroakustyczną. Podczas koncertu usłyszymy utwory, które wyznaczyły historię polskiego kina — mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Koncert Scoring4Wajda, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Polskiego Radia pod batutą Alexandra Liebreicha, zostanie zaprezentowany dwukrotnie: w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz dzień później w Katowicach w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W trakcie koncertu w ICE Kraków po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda im. Wojciecha Kilara ufundowana przez miasta Kraków, Katowice i Wytwórnię Filmową Alvernia Studios.


29 maja (piątek), godz.20:00, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Szekspir Symfonicznie

Z dramatami i komediami Szekspira mierzyli się najsłynniejsi reżyserzy w historii kina. Na dziełach pisarza ze Stratford opartych jest ponad 410 filmów pełnometrażowych i telewizyjnych. Koncertem Szekspir Symfonicznie FMF składa hołd kompozytorom muzyki do najsłynniejszych adaptacji, a  uświetnią go swoją obecnością Patrick DoyleJocelyn Pook, zdobywca Oscara Stephen Warbeck, a także słynna oscarowa para Julie Taymor i Elliot Goldenthal.

W programie usłyszymy rozpoznawalne tematy Nino Roty z Romea i Julii (1968) i Miklósa Rózsy z Juliusza Cezara (1953), ale również fragmenty baletu Romeo i Julia Siergieja Prokofjewa czy piękną suitę Ennio Morricone z Hamleta (1990). Wydarzeniem będzie polska premiera suit z Henryka IV (2012) i z Oskarowego obrazu Zakochany Szekspir (1998). Szczególne miejsce w programie koncertu zajmuje także muzyka powstała podczas wieloletniej współpracy szkockiego kompozytora Patricka Doyle`a z niekwestionowanym autorytetem szekspirowskiego teatru: Kennethem Branaghiem. Jocelyn Pook — brytyjska kompozytorka, multiinstrumentalistka, znana ze współpracy z takimi artystami jak: Laurie Anderson, Massive Attack, Ryūichi Sakamoto, Peter Gabriel, czy Stanley Kubrick przy ostatnim obrazie Oczy szeroko zamknięte. Podczas koncertu usłyszymy piękną muzykę do Kupca Weneckiego (2004) — pierwszej ekranizacji tego szekspirowskiego dramatu z Alem Pacino i Jeremym Ironsem w roli głównej. W finale koncertu prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej — światowa premiera wielkiego dzieła symfonicznego zdobywcy Oscara Elliota Goldenthala, który zaprezentuje dzieło oparte na tematach z Tytusa Andronikusa, baletu Otello, mrocznej i elektronicznej Burzy oraz z najnowszego filmu Julie Taymor Sen nocy letniej.

Koncert wykonają Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą znakomitego niemieckiego dyrygenta Christiana Schumanna. 

 

30 maja (sobota), godz.20:00, Tauron Arena Kraków

Międzynarodowa Gala Seriali

Na ten koncert publiczność FMF czeka od lat. Najbardziej zajęci kompozytorzy w Hollywood to kompozytorzy telewizyjni, dlatego zaproszenie najważniejszych twórców tego gatunku do Krakowa jest wielkim wydarzeniem. Gala seriali stanowić będzie przegląd najgłośniejszych tytułów ostatnich lat. Pierwsze ogłoszone tytuły to Gra o tronRodzina Borgiów Wikingowie.

Do Polski po raz pierwszy przyjedzie Ramin Djawadi, twórca muzyki do takich filmów jak Equilibrium, Iron Man, Starcie Tytanówgry video Medal of Honora także głośnych telewizyjnych seriali: Skazany na śmierć czy Gra o tronOstatni tytuł produkcji HBO przyniósł Djawadiemu ogromną popularność. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych ostatniej dekady: wiolonczelowy motyw główny z czołówki serialu docze­ka­ł się nieskończonej ilości przeróbek w wielu stylach muzycznych. Specjalnie na festiwal Dja­wa­di tworzy kilkunastominutową suitę, a jej światowa premiera w Krakowie ma połączyć wszystkie sezony serialu, swobodnie mieszając gatunki, i przywołując fantastyczny świat sagi Pie­śni lodu i ognia Geo­r­ge'a R. R. Mar­ti­na. — Będzie tu miejsce na orien­tal­ny ko­lo­ryt, tematy inspirowane muzyką średniowiecza i renesansu, tajemnicze i precyzyjne budowanie tematów rodów Star­ków i Lan­ni­ste­rów ­— zapowiada światową premierę suity Piaskowski.  

Po dwóch latach na FMF powraca Trevor Morris, kompozytor muzyki do wielkich produkcji telewizyjnych, seriali, filmów i gier komputerowych, najbardziej znany ze ścieżek dźwiękowych do seriali historycznych Rodzina Borgiów i Dynastia Tudorów oraz filmu Immortals. Bogowie i herosiKolejnym wielkim tytułem oraz kontynuacją współpracy ze scenarzystą i producentem Michaelem Hirstem jest serial History Channel — WikingowieTo niezwykle precyzyjna rekonstrukcja historii, scenografii, wierzeń i obyczajów Skandynawii, które Morris ilustruje łącząc muzykę symfoniczną i elektroniczną z brzmieniami etnicznymi. Podczas gali usłyszymy światową premierę suity z Wikingów. Gościnnie na koncercie wystąpi Einar Selvik, założyciel zespołu Wardruna, wykonującego folk i ambient inspirowany nordyckim szamanizmem.

Morris i Djawadi to pierwsi goście Międzynarodowej Gali Seriali. Kolejne nazwiska kompozytorów i charyzmatycznych solistów będziemy ujawniać stopniowo na antenie RMF Classic. Międzynarodowy skład wykonawców, a także Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia poprowadzi uwielbiany przez festiwalową publiczność dyrygent i kompozytor —Diego Navarro.


31 maja (niedziela), godz.20:00, Tauron Arena Kraków

Star Trek Live in Concert

Na finał festiwalu amerykańska space-opera Star Trek (2009) w reżyserii J.J. Abramsa z monumentalną muzyką zdobywcy Oscara Michaela Giacchino na żywo. Star Trek to jeden z najważniejszych tytułów science fiction. W czasach gdy ludzie zarażeni wizjami Kennedy'ego realizowali sen o podboju kosmosu, załoga statku U.S.S. Enterprise eksplorowała niezbadaną międzygalaktyczną przestrzeń na srebrnym ekranie. Seria Star Trek zajęła szczególne miejsce w kulturze Zachodu, stając się nierozerwalną częścią współczesnej mitologii.

Michael Giacchino, komponując muzykę do filmu, nie miał łatwego zadania. Musiał się zmierzyć z wielkimi poprzednikami i ich muzycznymi ilustracjami świata serii (Jerry Goldsmith, James Horner czy Cliff Eidelman). Specjalnie na potrzeby projekcji symultanicznej Giacchino stworzył spory fragment nowej muzyki, której nie usłyszymy w oryginalnej wersji filmu. Ten słynący z rozbudowanych sekcji dętych kompozytor w pełni rozwija potencjał blisko 200-osobowego składu artystów orkiestrowych i chóru. W Tauron Kraków Arena w dwugodzinną podróż w przestrzeń kosmiczną zabierze publiczność Ludwig Wicki wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i chórem Pro Musica Mundi.

 


 


Bilety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od 4 marca b.r. od godz. 9:00 za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). Bilety na poszczególne koncerty w ramach programu głównego 8. FMF kosztują od 30 zł do 120 zł.




Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni