Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz
Maciej Zieliński11 Kwiecień 2005, 20:00


Urodził się w 1971 roku w Warszawie.

W 1996 roku ukończył z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie kompozycji prof. Mariana Borkowskiego, a w 1999 - Studia Podyplomowe w Royal Academy of Music w Londynie w klasie kompozycji Paula Pattersona. W latach 1993-97 uzupełniał swoją edukację muzyczną uczestnicząc w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów (PTMW) oraz w I Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Kompozytorów w Apeldoorn (Holandia, 1995). Pracował pod kierunkiem takich kompozytorów jak: Louis Andriessen, Osvaldas Balakauskas, Martin Bresnick, Michael Finessy, Peter Michael Hammel, Zygmunt Krauze, Hanna Kulenty, Claude Lefebvre, Daryl Runswick, Witold Szalonek, Joji Yuasa.

Jego utwory były wykonywane na festiwalach takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wpółczesnej "Warszawska Jesień", Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie, Forum Lutosławskiego w Warszawie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Gaude Mater w Częstochowie, AudioArt w Warszawie, XIV Synthesizer-Musik-Festival w Braunschweig (Niemcy), Musica del Novocento w Rzymie, European Youth Music Festival Copenhagen`96, Park Lane Festival w Londynie, World Music Days`99 (Rumunia). Jego kompozycje były odtwarzane na antenach wielu radiofonii europejskich. Zostały wydane drukiem przez PWM, a także na płytach CD przez DUX, Polskie Nagrania Edition i Acte Prealable.

Maciej Zieliński komponuje muzykę do filmów reklamowych i reklam radiowych od ponad 10 lat. Zaczynał od współpracy ze studiem filmowym "Odeon", dla którego w 1991 roku napisał muzykę do reklam "Kinderpunkt" i "Herzpunkt". W 1992 roku rozpoczął współpracę ze Studiem 1 - jednym z pierwszych profesjonalnych studiów reklamowych w Warszawie, prowadzonych przez Jagnę Skoczylas i Andrzeja Kijanowskiego. Ta wpółpraca zaowocowała muzyką do ponad 200 reklam radiowych i wielu reklam telewizyjnych. Piosenka "Najmilsza chwila poranka" do reklamy Kawy Jacobs "Coming Home" stała się wielkim przebojem i była emitowana w różnych wersjach językowych w całej Europie Wschodniej.

Do dnia dzisiejszego napisał muzykę do kilkuset reklam, firm i brandów takich jak: Jacobs, Commercial Union, Pizza Hut, Fanta, Coca-Cola, Era GSM, Idea, Nestle, Algida, Philips, Citroen, Finea, Danone, PeKaO S.A., Procter&Gamble, Raiffeisen Bank i wielu innych. Współpracował z wieloma agencjami reklamowymi (J.W. Thomson - Parintex, DMB&B, D'Arcy, BBDO, Corporate Profiles - DDB, Upstairs Young&Rubicam, O'Gilvy&Mather, EURO RSCG, Satchi&Satchi, McCann-Erickson, Publicis, Grey, etc.), studiami filmowymi (O'KAY, OTO, ORKA, Graffiti Film, Opus Film, ODEON, Pro Production, Tango Productions, Filmharmonia, Stillking Film, Naive Films, etc.) oraz studiami dźwiękowymi (Studio 1, Postmeridian, Ztudio, Studio Z, Sonoria, PAY, Cafe Ole, Kobart, Green, Sonica, etc.). Wiele z jego produkcji było emitowanych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europejskich, a nawet w Azji (Algida, Sprite "Finger", Bayer "Aspirin", Fanta "Van", Philips "Be Wild", Geriavit).

Otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1995) oraz British Council Fellowship Award (1998). W latach 1994-1996 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. W roku 2000 był moderatorem na XX Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Radziejowicach. Uczestniczył w pracach Jury Krajowego ISCM World Music Days 2002 i 2004 oraz Konkursów Kompozytorskich im. Tadeusza Bairda i "Musica Sacra" . Od 2002 Pełni funkcję Wice Prezesa Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

W 1996 roku wziął udział w projekcie 96 Churches (Dania), komponując polską część European Requiem (Tractus). W kwietniu 2000 jego kompozycja "Lutosławski in memoriam" na obój i fortepian została wybrana przez Associated Board of Royal Schools of Music do programu egzaminacyjnego szkół angielskich i pozostanie tam do 2006 roku. Ostatnio płyta z jego I Kwartetem Smyczkowym w wykonaniu żeńskiego kwartetu DAFO i wydana przez PWM/DUX otrzymała nagrodę Fryderyk'2003


Filmografia:

2010 - Projekt Dziecko
2008 - To nie tak jak myślisz kotku
2008 - Agentki [serial tv]
2008 - Nie kłam kochanie
2008 - Jeszcze raz
2007 - Dlaczego nie!
2006 - Dublerzy
2006 - Tylko mnie kochaj
2004 - Kryminalni [serial tv]
2004 - Nigdy w życiu
2000 - Świąteczna przygoda
1997 - Niemcy
1996 - Gry uliczne


biografię przygotował i opracował Adam Krysiński

Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni