Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Akademia Pana Kleksa

30 Grudzień 2016, 15:42 
Kompozytor: Andrzej Korzyński

Rok wydania: 2016
Wydawca: GAD Records

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Akademia Pana Kleksa

Piosenki z Akademii Pana Kleksa znamy wszyscy. Witajcie w naszej bajce, Kaczka dziwaczka czy Jak rozmawiać trzeba z psem - kochają je i dorośli, i dzieci. Nic dziwnego - utwory te należą do klasyki polskiej poezji dziecięcej (autorem tekstów jest przecież Jan Brzechwa!), zaś brawurowe wykonania robią wrażenie do dziś. Popularność piosenek pochodzących z filmu Akademia Pana Kleksa przejawia się również w licznych wydaniach płytowych - czy to w zestawieniu z innymi utworami, czy w osobnych kompilacjach. Mało kto jednak zwracał uwagę na muzykę instrumentalną, która pełniła równie istotną rolę w budowaniu świata przedstawionego filmu, co piosenki. Do dziś…

Na rynku ukazała się płyta z niepublikowaną dotąd muzyką z Akademii Pana Kleksa, skomponowaną przez Andrzeja Korzyńskiego. Choć już w 1984 roku, czyli w roku premiery filmu, wydana została płyta winylowa z piosenkami i kilkoma tematami instrumentalnymi, to jednak tak szeroki zestaw muzycznych ilustracji nigdy dotąd nie był dostępny. Utwory, jakie słyszymy na płycie wydawnictwa GAD Records, pochodzą z taśm z prywatnego archiwum samego kompozytora.

Muzyka w filmie Krzysztofa Gradowskiego jest różnorodna: łączy bowiem elementy typowe dla ilustracyjnej muzyki orkiestrowej z elektroniką (w nagraniach używano syntezatora Yamaha DX7, który był w latach 80. niezwykle popularny). Sam kompozytor stwierdził: Melodyka i charakterystyczny rodzaj harmonii, które zastosowałem, nadały tej ścieżce specyficzny koloryt. Ta muzyka jest inna - z pewnością była zupełnie inna w tamtych czasach. I brzmiała niebywale bajkowo. (cyt. za materiałami z książeczki)

Słuchając płyty Akademia Pana Kleksa można odnieść wrażenie, że muzyka ta również dzisiaj brzmi rzeczywiście bajkowo, ale wcale nie inaczej niż wiele współczesnych ścieżek dźwiękowych. I jest to wielki komplement, ponieważ świadczy to o ponadczasowej wartości artystycznej tych kompozycji. Czas powstania muzyki - lata osiemdziesiąte - nie był okresem sprzyjającym swobodnemu tworzeniu sztuki. O problemach, z jakimi musiał się mierzyć kompozytor i reżyser, możemy przeczytać w materiałach dołączonych do płyty. Biorąc pod uwagę choćby kwestie finansowe, które uniemożliwiały zatrudnienie pełnego składu orkiestry w jednym momencie, przyznać trzeba, że determinacja twórców pokonała wszystkie przeciwności.

Wśród 25 utworów zamieszczonych na płycie usłyszymy między innymi muzykę towarzyszącą scenie zlotu bajek (Zlot bajek/Motyw bajkowy I), sekwencji w zakładzie wroga Pana Kleksa (Zakład Golarza Filipa), powietrznej podróży Adasia (Lot Adasia) czy dziwnego snu profesora (Sen o siedmiu szklankach). Każdy z utworów przywołuje obrazy, które znamy z dzieciństwa i do których chętnie byśmy wrócili. Ta nostalgia, towarzysząca słuchaniu płyty, jest bardzo przyjemna i w niejednym słuchaczu wzbudzi wzruszenie.

Do płyty dołączona jest książeczka, zawierająca opis filmu i przybliżająca realia powstawania Akademii Pana Kleksa, podane są w niej też informacje na temat tworzenia ścieżki dźwiękowej i procesu nagrywania kolejnych partii oraz wiele komentarzy kompozytora, które odsłaniają tajniki pracy nad muzyką. Tekst podany jest w języku polskim i angielskim oraz opatrzony fotosami z filmu i specjalnymi grafikami.

Wytwórnia GAD Records ma w planach wydanie tych nagrań na płycie winylowej.

(Recenzja pojawiła się również na stronie www.klubfilmowy.com.)

Recenzję napisał(a): Anna Józefiak   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

1. Kosmiczny prolog *
2. Zlot bajek / Motyw bajkowy I
3. Warsztat Golarza Filipa
4. Kleks przegania złe sny / Świeże piegi
5. Powitanie ptaków o świcie / Senne zbiory
6. Bajka Andersena / Motyw bajkowy II
7. Lustro
8. Lekcja przyrody
9. Golarz węszy w Akademii
10. Kaprysy następcy tronu
11. Na końskim grzbiecie
12. Polowanie / Spotkanie z wilkiem
13. Doktor Paj Chi Wo / Cudowne uzdrowienie
14. Inwazja wilkołaków *
15. Wilki zdobywają zamek
16. Na targu w Klechdawie
17. Trzecie oko wyrusza w kosmos
18. Lot Adasia
19. Walka planet
20. Sen o siedmiu szklankach *
21. Sekrety Pana Kleksa
22. Lalka
23. Jesień
24. Wigilia w Akademii *
25. Laser Golarza *
Utwory oznaczone gwiazdką (*) w niepublikowanych wcześniej wersjach. Wszystkie pozostałe utwory wcześniej niepublikowane.

Komentarze czytelników: