Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Glina (wydanie promocyjne)

29 Listopad 2004, 13:34 
Kompozytor: Michał Lorenc

Rok wydania: 2004
Wydawca: Telewizja Polska

Muzyka na płycie:
Glina (wydanie promocyjne)

Wreszcie doczekaliśmy się naprawdę świetnie zrobionego serialu telewizyjnego. Glina Władysława Pasikowskiego to znakomita, wciągająca fabuła, rewelacyjne zdjęcia i równie dobra muzyka, za którą odpowiadał Michał Lorenc. Stworzył on nie przeciętną oprawę muzyczną, która buduje intrygujący klimat tego obrazu.

Opisywana płyta, to wydanie promocyjne, prezentujące serial, a także muzykę. Wydana została przez TVP i zawiera niecałe 30 minut muzyki z serialu - czyli niewielki wycinek tego co stworzył kompozytor, bo na potrzeby obrazu powstało ponad 2 godziny muzyki, którą zagrała Polska Orkiestra Radiowa.

Otwierająca płytę Czołówka, to swego rodzaju wyjątek. Utwór jest potężny i dynamiczny. Cała reszta muzyka Michała jest kameralna, minimalistyczna, bardzo często zahaczająca o jazz, ze świetnymi solówkami na saksofon. Dźwięki płyną powoli i subtelnie, budując atmosferę spokoju, nostalgii, czasem suspensu. Kwintesencją tego wszystkiego są utwory Tunel czy Mgła. Nieco dynamiki kompozytor zaserwował nam w utworze Pościg - mamy tu pełną orkiestrę i etniczne instrumenty perkusyjne - wciąż jednak muzyka utrzymuje klimat dominujący na płycie. Natomiast bardzo dobrą aranżację tematu przewodniego (na *smyczki), znajdziemy w ostatnim utworze: Rozstanie.

Z tego co wiem, Telewizja Polska "pogrzebała" pomysł oficjalnego wydania tych kompozycji - a szkoda. Michał Lorenc stworzył muzykę oryginalną, ciekawą, taką, do której chętnie się wraca i przy której można się zrelaksować. Natomiast spec od nagrań muzyki filmowej - Rafał Paczkowski - zadbał o niezwykle czysty i głęboki dźwięk - w tej kwestii nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Gdyby było to regularne wydanie, moja ocena byłaby wyższa. Tu niestety jest nieco za mało materiału, no i płyta ta nie jest ogólnie dostępna. Mimo to polecam nabyć tą muzykę, w dowolnej formie, jeśli tylko będziecie mieli okazję - warto!

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Czołówka - 1:04
2. Andrzej - 4:17
3. Córka - 2:21
4. Tunel - 3:53
5. Pościg - 1:58
6. Mgła - 1:57
7. Ona - 1:57
8. Save - 4:57
9. Narkotyki - 1:08
10. Rozstanie - 4:10

Razem: 27:42

Komentarze czytelników:

misiek-st:

Moja ocena:

Ha, na wszystkich bogów, panowie, GDZIE ZDOBYĆ TĽ PŁYTĘ? JAK?? NIEWAŻNE ZA ILE!

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Jesteśmy wdzięczni producentowi za udostępnienie redakcji tego promocyjnego wydania. Serial jest świetny (GENIALNA rola Jerzego Radziwiłłowicza!). Ciekawym faktem jest to, że producentami i osobami odpowiedzialnymi za produkcję jest ekipa z "Przedwiośnia". Brawa dla solistów i solistek na saksofonie, skrzypcach i wiolonczeli. Dyrygent Tadeusz Karolak też sie spisał. Napewno jest to najlepszy score jaki pojawił się w czysto polskiej produkcji w tym roku na terenie naszego kraju i naszej telewizji. Hmmm... Miód... Cudowne jazzowe klimaty (nieraz mi się wydaje momentami, że to "Playing By Heart" Barryego), mieszane z napięciem i niepokojem. Do tego "Pościg", temat Andrzeja no i genialna czołówka. Super muzyka. Zaistne szkoda, że jej tak mało. Emisja serialu kończy się w tym tygodniu. Oby szybko była powtórka :) A co do wydania oficjalnego i bardziej kompletnego... Pomarżyć zawsze można... :/ Jeszcze raz podziękowania dla producenta serialu, który dał mi/nam możliwość posłuchania na osobności tej ciekawej, napewno jednej z bardziej nietypowych i osobistych partytur Michała Lorenca. Moja ocena - 4,5/5 - muzyka w serialu ; 4/5 - muzyka na wydaniu promocyjnym.

Łukasz Remiś:

Moja ocena:

Mała poprawka Adamie - Tadeusz Karolak nie dyrygował orkiestrą - tu był on orkiestratorem. Muzyków poprowadził Zdzisław Szostak.

Anonim:

Moja ocena:
bez oceny

A gdzie można kupić tę płytę??? Swoja drogą to muzykę z seriali w naszym kraju ciężko dostać. Np. w Krakowskim Empiku, czy Media Markt to zalegają chyba tylko jakieś "Klany" i może jeszcze widziałem kiedyś "Rodzinę Soprano". A już nie mogę się doczekać, jak niedługo wyjdzie soundtrack ze wspaniałego serialu "24 godziny", ale w Polsce i tak dostanie go będzie graniczyło z cudem

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Łukasz - mój błąd. Sorka - nie zapamiętałem napisów końcowych dobrze ;-) Anonim - score z tego "24" dostaniesz bez problemów w Polsce bo varesowe nowości są u nas łatwo dostępne, tym bardziej w inetowych sklepach.


  Do tej recenzji jest jeszcze 21 komentarzy -> Pokaż wszystkie