Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Urodzony czwartego lipca (Born On The Fourth Of July) - Complete Score

02 Marzec 2005, 11:40 
Kompozytor: John Williams

Rok wydania: 2000
Wydawca: July Records

Muzyka na płycie:
Urodzony czwartego lipca (Born On The Fourth Of July) - Complete Score

Ta muzyka była nominowana do Oscara
SATYSFAKCJA GWARANTOWANA - nagroda Soundtracks.pl"Urodzony czwartego lipca" to film opowiadający o Ronie Kovicu, mężczyznie wychowywanym w duchu patriotycznym. Jako młody kawaler trafia on na wojnę w Wietnamie, gdzie o patriotyzmie nikt nie pamięta. Ron zostaje postrzelony w kręgosłup i trafia do szpitala. Diagnoza nie jest optymistyczna...Ron zostaje kaleką do końca życia. Powrót do kraju okazuje się wielkim rozczarowaniem. To krótkie streszczenie antywojennego filmu, jednej z trzech produkcji Olivera Stone`a. To bardzo smutny, przygnębiający choć nie pozbawiony przesłania film, jeden z najbardziej wartościowych jakie widziałem w zyciu.

Muzyką do "Urodzonego 4 lipca" zajął się maestro John Williams, i muszę przyznać, że jest to jedna z najlepszych jego kompozycji. Poruszająca, liryczna, nastrojowa, i ma w sobie to "coś", co powoduje, że często chce się do niej wracać. Płytę otwiera utwór "Overture/Main Theme", chyba najpiękniejszy z całego albumu. Cudowny temat główny rozbrzmiewa tutaj pełną parą, zachwyca swym wewnętrznym, fascynującym pięknem. Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że jest to jeden z najwspanialszych tematów w dorobku Williamsa ale również w historii muzyki filmowej.

Cały soundtrack opiera się praktycznie tylko na trzech motywach. Utwory są do siebie podobne. Jest tu także trochę muzyki ilustracyjnej - charakterystycznej dla tego kompozytora (np. "Shooting Of Wilson" - atonalny przy użyciu syntezatorów). To co przede wszystkim urzeka w tej kompozycji to boski temat przewodni i to właśnie on jest jest największą atrakcją tego albumu. Na owym temacie tym i jego różnych aranżacjach oparta jest większość ścieżki dźwiękowej. Drugi istotny czynnik tej ścieżki to znakomite, refleksyjne trąbkowe solówki Tima Morrisona-stałego współpracownika Johna Williamsa.

Do wad soundtracka należy zaliczyć małą różnorodność utworów i schematyczność. Szkoda, że Williams nie napisał tu większej ilości tematów, te trzy umieszczone na albumie choć niewątpliwie bardzo piękne, nie każdego usatysfakcjonują.

Na temat tej muzyki nie ma się co za bardzo rozpisywać. Za każdym razem gdy słucham "Born On The Fourth Of July", nie mam wątpliwości co do tego, że kompozycji tej należy się bardzo wysoka ocena. Warto zakupić ten soundtrack, choćby po to aby usłyszeć jeden z najlepszych tematów głównych Williamsa. To pozycja silnie rekomendowana, zachwyca złożonością orkiestracyjną, poziomem emocjonalnego szczegółu.

W oficjalnym wydaniu, muzyki Williamsa jest niewiele, przeważają piosenki pochodzące z lat 60-tych . Polecam wydanie complete. Na koniec dodam, że muzyka ta została nominowana do oskara ostatecznie przegrywając z "Little Mermaid" Alana Menkena.

Recenzję napisał(a): Radosław Bołtuć (Caparso)   (Inne recenzje autora)

Lista utworów:

1. Overture/Main Theme - 6:19
2. Prologue - 1:24
3. Wargames - 1:33
4. The Early Days, Massapequa - 4:58
5. High School - 3:01
6. The Shooting Of Wilson - 5:08
7. Patrolling The Fields - 1:18
8. Cua Viet River, Vietnam - 5:20
9. Back In The Neighborhood - 3:00
10. The Parade / Timmy - 1:54
11. The Syracuse Rally - 1:17
12. Villa Dulce - 3:39
13. Unfinished Letters - 1:09
14. Homecoming - 2:38
15. Miami Confrontation - 2:12
16. The Democratic Convention, NYC - 0:52
17. End Title - 5:44
18. Prologue - 1:16
19. The Early Days, Massapequa - 4:05
20. High School - 1:40
21. Cua Viet River, Vietnam - 3:33
22. Ron`s Speech - 1:03
23. Timmy - 1:15
24. The Syracuse Rally - 1:38
25. Remembering Vietnam - 1:28
26. Miami Confrontation - 1:04
27. The Democratic Convention, NYC - 1:29
28. Victory - 0:38
29. Epilogue - 1:07
30. End Title - 5:44

Razem: 77:26

Komentarze czytelników:

Rafalski:

Moja ocena:

Tak, to naprawdę piękny i poruszający album. Bootleg jest wspaniały, ale także wersja komercyjna nie jest zła. Jedno i drugie zasługuje na maksymalna ocenę (A ten Oskar dla Menkena za Syrenkę , to wielka pomyłka…)

karcharoth@poczta.fm:

Moja ocena:

Rewelacyjny score Williamsa. Odradzam jednak zakup Complete Score, bo jakość niektórych utworów jest straszna (no chyba, że ktoś jest takim hardorowcem,że to mu nie przeszkadza) .

Krelian:

Moja ocena:

Hmm czy gdzieś można kupić kompletny score(nie jest to oficjalne wydanie?)..i rzeczywiście jest tak żle z jakością ?

Rafalski:

Moja ocena:

Kupić to raczej można (np. na ebayu) ale za dość spore pieniądze. Natomiast jakość faktycznie pozostawia sporo do życzenia…

karcharoth:

Moja ocena:

Jeżeli nie chcecie przepłacać na Ebayu to można to kupić tutaj: Hurricane Records Hauptstrasse 84 Berlin. Tam to tłoczą. Stronka: www.hurricanecd.com


  Do tej recenzji jest jeszcze 5 komentarzy -> Pokaż wszystkie