Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Porozmawiaj z nią (Hable Con Ella)

09 Luty 2003, 15:11 
Kompozytor: Alberto Iglesias

Rok wydania: 2003
Wydawca: Milan Records

Muzyka na płycie:
Porozmawiaj z nią (Hable Con Ella)

Delikatny, nostalgiczny, dramatyczny i bardzo emocjonalny - tak w kilku słowach można opisać soundtrack do filmu Pedro Almodovara Porozmawiaj z nią. Autorem muzyki jest znakomity hiszpański kompozytor Alberto Iglesias (współpracował między innymi z Julio Menemem i Carlosem Saurą).

Almodovar, znany jest ze swych kontaktów z Ameryką Południową, nic więc dziwnego, iż na płycie Hable Con Ella prócz instrumentalnej ścieżki dźwiękowej Iglesiasa znalazły się takie kompozycje jak Por Toda A Minha Vida Antonio Carlosa Jobima w wykonaniu Elis Reginy (ta piosenka pochodzi z wydaniej w 1970 roku płyty Elis & Tom), zachwycająca Cucurrucucu Paloma Caetano Veloso (wielkiej legendy piosenki w Brazylii) i Raquel w której pojawia się Bau, współpracujący na co dzień z Cesarią Evorą.

Jednak to co najważniejsze, to oczywiście muzyka Iglesiasa. Ograniczył on orkiestrę praktycznie tylko do sekcji smyczkowej, dzięki czemu uzyskał kameralny klimat i lekkość. Wspaniale wybijają się solówki na wiolonczelę - przejmujące i spokojne o miękkiej barwie. Ale nie poprzestał tylko na smyczkach - znajdziemy także motywy typowe dla muzyki Flamenco, jak gitara akustyczna, przyklaski i wspaniały zawodzący śpiew, np. w utworze: Hable Con Ella.

W ogromnej większości jest to muzyka spokojna i melancholijna, chwilami nieco bardziej tajemnicza i dramatyczna, jak np. w Habitacion de Alicia czy A Portagaya.

Zamykający utwór The Fairy Queen to *aria operowa.

Ten soundtrack, to muzyka, przy której bardzo łatwo się zrelaksować. Nie atakuje ona ostrymi dźwiękami i dynamizmem, ale urzeka swoją wrażliwością i spokojem.

Alberto Iglesias za tę muzykę otrzymał nagrodę Goyi, przyznaną mu przez Hiszpańską Akademię Filmową.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:

1. Sabana Santa - 1:03
2. Hable Con Ella - 5:17
3. Cucurrucucu Paloma - Caetano Veloso - 3:50
4. El Grito - 3:29
5. Por Toda a Minha Vida - Ellis Regina - 2:08
6. La Mesita de Noche - 1:45
7. Jordania - 2:51
8. El Amante Menguante - 8:28
9. Maria Santisima de Araceli - 2:12
10. Na Noche Y El Viento - 1:10
11. Trincheras/Decadence - 3:29
12. Habitacion de Alicia - 1:49
13. A Portagaya - 1:48
14. La Discusion Viaja en Coche - 3:43
15. Alicia Vive - 2:45
16. Loso Olivos - 1:15
17. Amanecer Agitato - 1:57
18. Soy Marco - 2:21
19. Raquel - Bau - 4:11
20. The Fairy Queen - The Plaint - 7:53

Razem: 63:24

Komentarze czytelników:

Przemysław Kałwa:

Moja ocena:

Dość przecietny...Zachwyca jedynie główny temat,który ratuje tą pracę przed totalną klapą...

Katarzyna Paluch:

Moja ocena:

moim zdaniem natomiast jest to jeden z lepszych soundtracków. Jeśli ktoś oglądał sam film, to na pewno odczuł jak niesamowicie te dźwięki budują klimat. Temat przewodni powala na kolana, a utwór "Alicia Vive" wzrusza do łez. Warto, naprawdę warto się tym krążkiem zainteresować.

Adrian:

Moja ocena:

Bardzo melancholijna, refleksyjna muzyka, którą nie wszyscy mają prawo przełknąć. Mnie zauroczyła, przede wszystkim ze względu na film Almodovara - to taki obraz, po który ciężko wstać z fotela kinowego. I ta piosenka - Cucurrucucu Paloma. Przepiękne!!!

Przemysław Kałwa:

Moja ocena:

No tak - szkoda, że oceniamy muzykę przez pryzmat filmu...Co innego ścieżka dźwiękowa w kinie , gdy przed oczyma płynie obraz i emocje ,a zupełnie czym innym jest przesłuchanie muzyki w domu. Z tą kompozycją jest dokładnie tak - to co sprawdza się podczas seansu jest prawie nie do przełknięcia w domowym zaciszu...

Adrian:

Moja ocena:

Oj, przełknąłem i bardzo, bardzo smaczne było - świetna płyta.


  Do tej recenzji jest jeszcze 1 komentarz -> Pokaż wszystkie