Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Coś (The Thing)

05 Marzec 2003, 11:06 
Kompozytor: Ennio Morricone

Rok wydania: 1982
Wydawca: Varese Sarabande

Muzyka na płycie:
Coś (The Thing)

Coś - to jest to! Ta muzyka zawsze powalała mnie na kolana gdy słyszałem ją w filmie. Teraz miałem okazję przesłuchać oryginalną ścieżkę dźwiękową. Po raz kolejny Ennio Morricone pokazał swój geniusz, tworząc muzykę z wyrafinowaną prostotą, a jednocześnie tak doskonale oddającą klimat i emocje z ekranu.

Soundtrack ten możnaby podzielić na dwie części. W pierwszej dominuje orkiestra, a melodie są spokojniejsze, ale mimo wszystko przesączone niepokojem. Instrumentacje są bogate, ale proste. Wyróżnia się tu utwór Contamination - są to chaotyczne dźwięki stworzone przez szarpanie strun różnych instrumentów. Ciekawym elementem, pojawiającym się w Eternity a później także w drugiej części, są organy, tworzące mistyczny i przerażający klimat.

W części drugiej, która zaczyna się od utworu Humanity (Part II), dominują instrumenty elektroniczne. W tym utworze pojawia się także zalążek motywu muzycznego szczególnie kojarzonego z tym filmem. Przez wprowadzenie basów i ostrych, organowych dźwięków Morricone zagęszcza atmosferę i wzmaga poczucie niepewności i grozy. Elementem kulminacyjnym, tej części, jak i całego soundtracku, jest utwór End Titles. Tu właśnie w pełnym brzmieniu pojawia się, ten dość dobrze znany i kojarzony z tym filmem, elektroniczny motyw - prawdziwy majstersztyk. Przesączony prostotą i jednocześnie emanujący grozą.

Nie wyobrażam sobie filmu Coś bez tej właśnie muzyki. Morricone i Carpenter stworzyli dzieło dziś już kultowe. Nie dominuje tu zawrotna akcja i potężna orkiestra. Jest to dzieło proste, kameralne, a tym samym jeszcze bardziej przerażające, bo docierające do zakamarków naszej świadomości.

Recenzję napisał(a): Łukasz Remiś   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:1. Humanity (Part I) - 6:53
2. Shape - 3:15
3. Contamination - 1:01
4. Bestiality - 2:54
5. Solitude - 5:53
6. Eternity - 5:29
7. Humanity (Part II) - 7:10
8. Sterilization - 5:03
9. Despair - 4:47
10. End Titles - 4:31

Razem: 46:56

Komentarze czytelników:

cosik:

Moja ocena:

: ))

Adam Krysiński:

Moja ocena:

Carpenter bardzo rzadko zatrudnia na stanowisko "Music By" kogoś inego od siebie. A tu mamy paradoks - zatrudnił legendę (napewno wysoko dolarową). Opłaciło się... Tak jak napisał Łukasz dzieło kultowe i tyle. Nie znam, dobrze dyskografii Włocha (te prawie sześćset scorów robi wrażenie :] ), ale chyba można powiedzieć, że nie jest to typowe dzieło tego kompozytora. Za co oczywiście oklaski należą się jeszcze większe.

Sauron:

Moja ocena:

Lepij tej muzyki zrobić się nie dało! Jest idealna!

Flaco:

Moja ocena:

" The Thing " to chyba najlepsza scieżka dzwiękowa do filmu grozy w histori kina.Carpenter zafascynowany Spaghetti westernami zaproponował współprace Włoskiemu mistrzowi , i chyba jedyny raz w karierze zdarzyło mu sie korzystac z usług profesjonalnego kompozytora.Zazwyczaj Carpenter sam komponuje muzyke do swoich filmów a tym razem zrobił wyjatek.I chwała mu za to.Podobno jednak współpraca obu panów nie układała sie zbyt dobrze , a carpenter specjalnie dla filmu napisał sporo nie wykorzystanej jednak muzyki i zdecydował sie jednak ustąpic wtedy gdy Morricone groził zerwaniem umowy.Ostatecznie wykorzystano tylko muzyke Morricone , co nie było pełnym zamierzeniem reżysera.Gdy sie jednak przesłucha ten album to dostrzeże sie zapewne minimalizm tej scieżki dzwiekowej , minimalizm w każdym calu.Carpenter jest przecież znany z tworzenia prostych , i jednoczesnie niezwykle sugestywnych kompozycji do swoich filmów ( Atak na posterunek 13 , Halloween , The Fog ) , które doskonale dopełniają warstwę obrazową , równiez zbudowaną prostymi srodkami.

chemik:

Moja ocena:

Sam film oglądałem jakieś 10 lat temu, ale muzykę z tego filmu pamiętam do dzisiaj. To chyba najgenialniejsza muzyka Morricone, jaką słyszałem. Jeżeli ktoś wie gdzie można ten score nabyć proszę o kontakt.


  Do tej recenzji są jeszcze 4 komentarze -> Pokaż wszystkie