Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Gra tajemnic (The Imitation Game)

02 Luty 2015, 23:55 
Kompozytor: Alexandre Desplat

Rok wydania: 2014
Wydawca: Sony Music Entertainment

Muzyka na płycie:
Muzyka w filmie:
Gra tajemnic (The Imitation Game)

Ta muzyka była nominowana do Oscara
Fabuła filmu Mortena Tylduma mogła zostać oparta na sensacji, kontrowersjach, na szpiegowskich grach lub patetycznych hasłach. Na szczęście reżyser zrezygnował z tych rozwiązań i stworzył intymny portret genialnego człowieka uwikłanego w historię i w osobiste dramaty. Muzyka Alexandre`a Desplata stanowi subtelne tło dla nieszczęść szalejących w świecie i przeżywanych w zaciszu pracowni na prowincji.

Temat główny ("The Imitation Game") rozpoczynają krótkie dźwięki fortepianu wybrzmiewające na tle niskich partii smyczków. Słyszymy flet, a później sekcję skrzypiec z pojedynczymi uderzeniami trójkąta. Melodia rozwija się w płynne, lekko niepokojące frazy. Flety powracają na moment, wyciszając nastrój, by za chwilę ponownie ustąpić przestrzeni skrzypcom. Ten temat pojawi się jeszcze kilkakrotnie w ciągu całej ścieżki ("Mission", "Running"). Najpełniej i najpiękniej został on jednak rozwinięty w finale ("Alan Turing`s Legacy"), dzięki czemu cały film spięty został w muzyczną klamrę.

W nowym dziele Desplata odnaleźć można ten sam spokój, który tak bardzo zachwycił nas w muzyce do filmu "Dziewczyna z perłą" lub "Jak zostać królem". Typowe dla artysty zestawienie smyczków i fortepianu tworzy tym razem ciekawe połączenie nastroju refleksji z subtelnym niepokojem. Tak też dzieje się w utworze "Alan" czy w wyciszonym, kameralnym temacie "Alone With Numbers". W kompozycji "Enigma" pojedyncze dźwięki klawiszy tworzą wrażenie jakby spadały w przestrzeń i odbijały się echem w oddali. W tle pobrzmiewają rytmicznie szorstkie odgłosy, budując atmosferę napięcia.

Jest w "Grze tajemnic" również miejsce na bardziej dynamiczne brzmienia. Taki charakter ma na przykład temat "U-Boats". Melodia utrzymana w niższej tonacji, z kołatkami w tle, zawiesza się na kilku tych samych krótkich dźwiękach, tworząc klimat oczekiwania. Podobną dynamikę odnajdziemy w kompozycji "The Machine Christopher" czy "Decrypting". Za każdym razem jednak Desplat umiejętnie opanowuje żywioł muzyki, nie pozwalając mu na to, by zakłócił charakter scen, które ilustruje.

Rok 2014 w muzyce filmowej należał do Alexandre`a Desplata. Ścieżki dźwiękowe do "Godzilli" czy do filmu "Grand Budapest Hotel" ukazały różne oblicza tego samego artysty. Muzyka do "Gry tajemnic" zaś ugruntowała pozycję tego kompozytora jako autora pięknych, melodyjnych tematów o delikatnym charakterze. Potwierdzają to przyznane tej ścieżce dźwiękowej nominacje do Złotego Globu i Oscara.

(Artykuł pojawił się również na stronie www.klubfilmowy.com.)

Recenzję napisał(a): Anna Józefiak   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:


1. The Imitation Game - 2:37
2. Enigma - 2:51
3. Alan - 2:57
4. U-Boats - 2:13
5. Carrots and Peas - 2:19
6. Mission - 1:37
7. Crosswords - 2:53
8. Night Research - 1:40
9. Joan - 1:46
10. Alone with Numbers - 2:58
11. The Machine Christopher - 1:57
12. Running - 3:01
13. Christopher Is Dead - 2:28
14. Decrypting - 2:01
15. A Different Equation - 2:55
16. Becoming a Spy - 4:09
17. The Apple - 2:21
18. Farewell to Christopher - 2:41
19. End of War - 2:08
20. Because of You - 1:36
21. Alan Turing`s Legacy - 1:57

Komentarze czytelników:


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!