Muzyka gra pierwsze skrzypce w konkursie DocFilmMusic14 Kwiecień 2016, 11:39
Międzynarodowy konkurs muzycznych filmów dokumentalnych, DocFilmMusic odbędzie się już po raz czwarty w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a tegoroczna edycja kolejny raz udowodni, że muzyka to niewyczerpane źródło filmowych tematów, które stanowią ucztę dla uszu i oczu. Najlepsze dokumenty muzyczne z całego świata zawalczą przed krakowską publicznością o prestiżową nagrodę Złotego Hejnału.
"W konkursie znalazło się miejsce i dla muzycznych odkryć i nostalgicznych podróży w czasie - od jazzu, poprzez rock i hip hop, po muzykę etno czy rytmy latino. Po raz kolejny okazało się, że dokumenty muzyczne opowiadają o czymś więcej niż tylko o samej muzyce. Wielokulturowy projekt Yo-Yo Ma ("Muzyka obcych"), nowoczesne brzmienie jako wyraz nowej afrykańskiej tożsamości ("Fonko"), odkrywanie muzyki w fabryce i na wysypisku śmieci ("Melodia hałasu"), oryginalny portret Mikołaja Trzaski ("Ucho wewnętrze") - to tylko niektóre propozycje pokazujące, jak różne mogą być oblicza gatunku zwanego dokumentem muzycznym." - podsumowuje wyniki selekcji, Anita Piotrowska, krytyk filmowy i współtwórca programu dokumentalnego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Jedyny polski reprezentant w konkursie "Ucho wewnętrzne" poszukuje języka, który uchwyciłby geniusz jazzowych improwizacji, a zarazem muzyczną filozofię jednego z najznakomitszych klarnecistów i saksofonistów polskich - Mikołaja Trzaski.
Znany krakowskiej publiczności z monumentalnych portretów Londynu i Rio, Julien Temple, tym razem poświęcił swój film brytyjskiemu wokaliście i gitarzyście, u którego zdiagnozowano zaawansowaną postać raka trzustki. "Ekstaza Wilko Johnsona" to dynamiczny, pełen literackich i filmowych odniesień, a nade wszystko bardzo osobisty portret muzyka, który nie zamierza rezygnować z tego, co robił z powodzeniem przez ostatnie 40 lat.
Trzy różne biografie, cztery kraje i jedna wielka wspólna pasja składają się na film "Para na wodzie". Trębacz Laco Déczi, kontrabasista Jan Jankeje i saksofonista Lubomír Tamkovič podzielili los wielu czechosłowackich artystów swego pokolenia i po sowieckiej inwazji w 1968 roku opuścili kraj. Ponad 40 lat później rozsiani po całym świecie artyści postanawiają się spotkać, by wreszcie zagrać razem.
W to, że muzyka jest w stanie połączyć ludzi należących do bardzo różnych kultur wierzy Wiolonczelista Yo-Yo Ma. Stąd jego muzyczny projekt, w którym zgromadził artystów mieszkających w krajach, znajdujących się na trasie Jedwabnego Szlaku, łączącego niegdyś Państwo Środka z Europą. "Muzyka obcych" to dla reżysera, laureata Oscara, Morgana Neville`a także okazja do przyjrzenia się tym krajom, w których toczą się wojny bądź łamane są prawa człowieka.
Unikalny dokument "A Poem Is A Naked Person" prezentujący działalność artystyczną amerykańskiego muzyka i aranżera Leona Russella, powstał w 1974, nie doczekał się jednak oficjalnej dystrybucji aż do teraz, kiedy to syn reżysera, Harrod Blank, przygotował nową, zremasterowaną wersję filmu.
"Wszystko, co posiada dźwięk, może być muzyką" - twierdzi jeden z bohaterów "Melodii hałasu", a film stanowi rzadką okazję wysłuchania melodii wydobytych z najmniej spodziewanych przyrządów i instrumentów, w najmniej oczekiwanych miejscach.
"Fonko. Muzyka Afryki" to barwna historia politycznych i społecznych zmian w Afryce, opowiedziana za pomocą feerii muzycznych gatunków oraz przy udziale najciekawszych przedstawicieli i osobowości muzyki Czarnego Lądu.
Dźwiękom Ameryki Łacińskiej poświęcony jest film "Grając Lecuonę", który powstał w hołdzie Ernesto Lecuonie, jednemu z najwybitniejszych pianistów i kompozytorów. Trzech niezwykle utalentowanych muzyków latin jazzu: Chucho Valdes, Michel Camilo i Gonzalo Rubalcaba łączy siły w tej niezwykłej muzycznej dedykacji.
"Seks, marakasy i cziłały" to muzyczna opowieść rozpięta pomiędzy Barceloną i Kubą, które łączy muzyka i niezwykle barwna postać Xaviera Cugata, jedynego Hiszpana posiadającego aż dwie gwiazdy w Alei Gwiazd w Hollywood.
Lista filmów zakwalifikowanych do konkursu muzycznego:
- "Ucho wewnętrzne" ("The Internal Ear"), reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała, Polska 2016, 75 min.
- "Para na wodzie" ("Steam on the river"), reż. Filip Remunda, Robert Kirchhoff, Czechy, Słowacja 2015, 83 min.
- "A Poem is a Naked Person", reż. Les Blank, USA 1974/2015, 90 min.
- "Ekstaza Wilko Johnsona" ("The Esctasy of Wilko Johnson"), reż. Julien Temple, Wielka Brytania 2015, min. 91 min.
- "Muzyka obcych" ("The Music of Strangers: Yo-Yo Man and the Silk Road Ensemble"), reż. Morgan Neville, USA 2015, 96 min.
- "Fonko. Muzyka Afryki" ("Fonko"), reż. Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, Szwecja 2016, 88 min.
- "Grając Lecuonę" ("Playing Lecuona"), reż. Juan Manuel Villar Betancort, Pavel Giroud, Hiszpania, Kolumbia 2015, 114 min.
- "Melodia hałasu" ("Melody of Noise"), reż. Gitta Gsell, Szwajcaria 2015, 86 min.
- "Seks, marakasy i cziłały" ("Sex, Maracas & Chihuahuas"), reż. Diego Mas Trelles, Hiszpania 2015, 87. min.
56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku.
(Na zdjęciu - kard z filmu "Ucho wewnętrzne" w reż. Szymona Uliasza i Magdaleny Gubały)
(Materiały prasowe)
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!
|