Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

60 Years Of Music

13 Luty 2017, 00:32 
Kompozytor: Ennio Morricone

Rok wydania: 2016
Wydawca: Decca Records

Muzyka na płycie:
60 Years Of Music

Kilka dni temu Maestro Ennio Morricone po raz trzeci odwiedził Polskę, prezentując w krakowskiej Tauron Arenie najpiękniejsze kompozycje do filmów napisane w ciągu całej swojej dotychczasowej kariery. Światowa trasa koncertowa 60 Years Of Music zbiegła się z wydaniem albumu pod tym samym tytułem. W ten uroczysty sposób kompozytor obchodził jubileusz pracy artystycznej, który przypadł w okolicach jego 88. urodzin.

W nagraniu płyty wzięli udział muzycy z Czeskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej oraz Susanna Rigacci, sopranistka, której fenomenalny wokal mogliśmy podziwiać podczas krakowskiego koncertu. Orkiestracją oraz dyrygowaniem podczas nagrań zajął się sam Ennio Morricone.

Kompozycje w odświeżonych aranżacjach wydane zostały na płycie CD oraz na analogu. Do wersji CD DeLuxe dołączono płytę DVD pod tytułem Morricone i Tarantino w Abbey Road Studios, zawierającą materiał dokumentujący współpracę artysty z reżyserem przy produkcji filmu Nienawistna ósemka. Wydanie na płycie analogowej składa się z dwóch vinyli, zawierających łącznie - podobnie jak CD - 23 utwory (kolejność tytułów na obu rodzajach nośników jest nieco inna).

Oceniając zawartość albumu, należy zacząć od stwierdzenia, że wybór 23 tematów spośród ponad 500 ścieżek dźwiękowych napisanych przez włoskiego kompozytora, był niezwykle trudny. Niewątpliwie wiązać się musiał z odrzuceniem wielu tytułów, które chcielibyśmy usłyszeć, a które jednak nie zmieściły się na płycie.

Artysta przypomniał nam między innymi utwory pochodzące z westernów Sergia Leone (Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, Dawno temu w Ameryce, Dobry, zły i brzydki, Garść dynamitu czy Za kilka dolarów więcej). Któż z nas nie czuje dreszczy na dźwięk harmonijki (The Man With The Harmonica), kto nie wzruszy się, słuchając przepięknej wokalizy w utworze Jill`s Theme czy The Ecstasy Of Gold? Ponadczasowe brzmienia tych tematów należały zapewne do pierwszych, jakie w zamyśle kompozytora miały znaleźć się w albumie.

W zestawieniu najważniejszych kompozycji z okresu 60 lat pracy Ennio Morricone nie mogło zabraknąć tematów z filmu Cinema Paradiso (temat miłosny zawsze zachwyca tak samo, niezależnie od tego, ile razy go słuchamy...) czy Misji (na płycie zamieszczone zostały obok siebie trzy najpiękniejsze motywy - Gabriel`s Oboe, Falls i On Earth As It Is In Heaven).

Zwieńczeniem dotychczasowej pracy artysty było przyznanie w zeszłym roku Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino Nienawistna ósemka. Czymś naturalnym wydaje się więc obecność na płycie również dwóch tematów pochodzących właśnie z tej ścieżki dźwiękowej (Stage Coach To Red Rock oraz Bestiality). Choć muzyka do filmu Tarantino nie jest największym artystycznym osiągnięciem Morricone (na Oscara zasłużyło bowiem kilka innych jego dzieł, m.in. Misja), to dobrze jest widzieć, że 88-letni kompozytor wciąż się rozwija i nie zamierza pozostać zamknięty w ramach znanych i kochanych przez publiczność kompozycji. Poszukuje wciąż nowych przestrzeni muzycznych, tworząc dźwiękową ilustrację dla coraz to nowych obrazów filmowych.

Album 60 Years Of Music daje nam możliwość obcowania z twórczością jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej wszech czasów. Tym, którzy mieli szczęście być na koncercie Mistrza, album przypomni atmosferę panującą w wielkiej sali wypełnionej przez dźwięki niezwykłej muzyki, wykonywanej na żywo. Na skraju rozświetlonej sceny, tuż przed orkiestrą, stał siwy, skromny i milczący Mistrz, którego dzieła zawładnęły wyobraźnią i uczuciami milionów widzów i słuchaczy. Wielu z nas po koncercie żałowało, że artysta nie przemówił do nas ani jednym słowem. Brakowało nam jego głosu, jego komentarzy czy najprostszego buona sera! Dziś jednak zdajemy sobie sprawę, że milczący Maestro, który również na okładce najnowszego albumu wykonuje gest, jakby nas uciszał, tak naprawdę mówi do nas bardzo wyraźnie - poprzez swoją muzykę, w której zamknął całe swoje życie. Aby zatem usłyszeć głos Ennio Morricone, musimy wsłuchać się w jego twórczość, która zachwyca nas już od 60 lat...

Recenzja pojawiła się również na stronie www.klubfilmowy.com.

Recenzję napisał(a): Anna Józefiak   (Inne recenzje autora)
Zobacz także:


Lista utworów:


A
1. The Man With The Harmonica (Once Upon A Time In The West)
2. The Fortress (The Good, The Bad And The Ugly)
3. Main Theme (The Good, The Bad And The Ugly)
4. Jill`s Theme (Once Upon A Time In America)
5. Main Theme (A Fistfull Of Dynamite)
6. The Ecstasy Of Gold (The Good, The Bad And The Ugly)

B
7. Chi Mai
8. Main Theme - H2S (Once Upon A Time In The West)
9. Second Theme (Metti, Una Sera A Cena)
10. Croce D`Amore
11. Deborah`s Theme (Once Upon a Time In The West)

C
12. Gabriel`s Oboe (The Mission)
13. Falls (The Mission)
14. On Earth As It Is In Heaven (The Mission)
15. Nuovo (Cinema Paradiso)
16. Love Theme (Cinema Paradiso)
17. Abolisson (Queimada)

D
18. Stage Coach To Red Rock (The Hateful Eight)
19. Bestiality (The Hateful Eight)
20. Main Theme (A Few Dollars More)
21. Titoli (Fistfull Of Dollars)
22. La Califfa
23. Death Theme (The Untouchables)

Komentarze czytelników:


Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!